Злато за Александра Тоткова на Европейската купа по спортно катерене

Александра Тоткова спечели златен медал на Европейската купа по спортно катерене в дисциплината трудност за юноши и девойки в Аусбург (Германия).

Българката триумфира в категорията девойки Youth B (14-15 г.).  Най-добрата ни състезателка в катеренето започна много силно състезанието и направи два ТОП-а в квалификацията, разделяйки първото място с Ориан Бертон от Франция и Сара Копар от Словения.

Във финала много добро катерене направи Сабине ван Есен от Нидерландия, която след 5-то място в квалификацията успя да събере всичко от себе си и постигна 49+, само две хватки преди финала. Сара Копар от Словения, която беше сред водачките в квалификациите, остана след нея с 42+. Следващата на стената беше Алекс. Със стабилно катерене тя успя да стигне последните финални хватки, малко не й остана до края и с равен резултат с холандката, но с по-добър резултат в квалификацията оглави класирането. Последна в състезанието излезе считаната от мнозина за фаворитка Ориан Бертон от Франция, която през миналата година спечели всички световни и европейски първенства и купи, в които участваше, освен в Имст, където Алекс завоюва златото. Този път Ориан отстъпи още една крачка назад – с резултат 44+ зае 3-то място в състезанието.

Другите двама български участници бяха при юношите 16-17 г.,  Христо Урумов и Димитър Русев останаха съответно на 22-ро и 26-о място и не успяха да намерят място на финала.

Така приключи българското участие в единствената европейска купа по спортно катерене в дисциплината трудност за юноши и девойки – със златен медал, 4-то и 5-то място. Поздравления за младите катерачи и техните треньори!