100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:4 /почивка/

Мартин Чой завърши 12-ти в "24 часа на Льо Ман"

Мартин Чой и неговите италиански съотборници в Energie Endurance - Kawasaki Кристиан и Федерико Наполи спечелиха 12-то място в клас Суперсток на най-престижното мотоциклетно маратонско състезание „24 часа на Льо Ман“. В петото си участие в надпреварата българинът и неговият екипаж видяха карирания флаг след 741 обиколки, като останаха на 24-та позиция в общото класиране.

Чой бе по-постоянният от тройката на Energie Endurance в началото на състезанието, но в събота следобед над „Льо Ман“ се сгъстиха облаците и през определен интервал се изсипваше дъжд, който доведе и до много катастрофи. Инцидентите не подминаха и екипажа на Чой, като братята Наполи паднаха общо три пъти в рамките на два стинта и френският отбор с номер 91 загуби мястото си в челните 20.

След поредица ремонти на засегната лява дръжка на кормилото и частично откачената седалка на мотора на Kawasaki, отборът с номер 91 се стабилизира и изкара нощта без инциденти. Двамата италианци пък се поправиха на зазоряване с равни времена с Чой, изкарали отбора до финалната му позиция след 741 много тежки обиколки.

Победител в 43-то издание на "24 часа на Льо Ман" стана Супербайк машината на FCC TSR Honda с номер 5, след като единственият японски отбор в шампионата за издръжливост на Международната мотоциклетна федерация (ФИМ) прекара рядко виждано безаварийно денонощие, въпреки че повечето му механици останаха в Азия заради ограниченията на COVID-19. Джош Хуук, Фреди Форе и Майк Ди Мелио направиха общо 816 обиколки за победата.

Втори на две обиколки остана SRC Kawasaki с номер 1 и пилоти Жереми Гуарнони, Ерван Нижон и Давид Чека, а SERT Suzuki финишира трети с Етиен Масон, Грег Блек и Ксавие Симеон.

15-кратните шампиони със Suzuki обаче увеличиха преднината си в генералното класиране благодарение на катастрофата на преследвачите BMW Motorrad в последния половин час.

Финалният 12-часов старт за сезона ще се проведете на португалската писта „Ещорил“ в края на септември.