Арсенал надделя над Ливърпул след дузпи и вдигна първия трофей (видео)

Арсенал спечели първия трофей за сезона в Англия, след като триумфира в "Къмюнити Шийлд". Лондончани спечелиха след изпълнения на дузпи. Срещата завърши 1:1 в редовното време. Носителят на Купата на Англия за миналия сезон Арсенал спечели "Къмюнити Шийлд" за 16-и път в историята.

Докато всички фенове на "артилеристите" чакат Пиер-Емерик Обамеянг да подпише нов договор с клуба, той отново се превърна в герой за отбора. Габонският нападател откри резултата в 12-ата минута, а след това реализира последната дузпа, която осигури победата на отбора на Микел Артета.

Такуми Минамино, който влезе като резерва, отбеляза първия си гол за мърсисайдци. С него Ливърпул изравни в 73-ата минута. Риан Брюстър направи единствения пропуск от бялата точка.

Тимът на Юрген Клоп обаче за втора поредна година загуби трофея след изпълнения на дузпи. Миналия сезон отново срещата завърши 1:1 в редовното време, а тогава играчите на Манчестър Сити бяха по-точни от бялата точка.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА

Отборът на Юрген Клоп започна да доминира от самото начало. Мърсисайдци имаха предимство по отношение владеенето на топката и опитваха да притиснат съперника с обичайната си преса в половината на съперника. В седмата минута Ван Дайк прати топката в мрежата. Нидерландецът засече центриране от фаул на Милнър, но попадението не бе зачетено поради засада.

При първата си възможност Арсенал откри резултата. Бърза атака мина през Букая Сака, който намери Обамеянг. Той бе срещу младия Нико Уилямс, който му остави прекалено много пространство. С великолепен удар нападателят прави топката в левия ъгъл на Алисон.

Габонският национал, за когото феновете на лондончани се надавят да подпише нов договор с клуба, се разписва в трети пореден мач на "Уембли" и вече има пет попадемия на този стадион. Обамеянг посвети попадението на Чадуик Боузман, който игра главната роля в "Черната пантера". Актьорът почина днес на 43-годишна възраст.

Въпреки привидното предимство на мърсисайдци, тимът на Артета почти не допускаше положения пред вратата си, а атаките на "артилеристите" бяха далеч по-опасни. Нкетиа на два пъти бе изведен на позиции за изстрел, но не успя да отправи достатъчно точен удар, за да затрудни Алисон.

Ливърпул нямаше много идеи в предни позиции. Няколко пъти Робъртсън се освободи отляво и отправи добри центрирания, но те не доведоха до нищо. С всяка изминала минута Арсенал се чувстваше все по-комфортно на "Уембли".
Тимът на Клоп вдигна леко темпото след почивката и имаше по-голямо превъзходство през втората част, но създадените положения не бяха много. Удар на Фирмино мина встрани от вратата.

В 56-ата минута мърсисайдци стигнаха до най-добрата си ситуация за гол. Мане стигна до топката след дълго подаване на Робъртсън. Сенегалецът се измъкна от Холдинг, но вратарят на съперника Мартинес успя да спаси с крак удара му.

След час игра в игра за Ливърпул се появиха Минамино и Кейта. Именно японецът пробва удар малко по-късно,  но стражът на "артилеристите" не бе затруднен. В 73-ата минута Минамино отбеляза първия си гол за клуба и изравни резултата. Мане прати топката към Салах в наказателното поле, тя се отклони от египтянина и падна много удобно за японеца, който я прати в мрежата. Ситуацията бе разгледана с ВАР за игра с ръка на Салах, но попадението бе зачетено.

Попадението даде още по-голяма увереност на шампиона на Англия и в следващите минути той доминираше. Мане пропусна великолепна възможност в 81-ата минута, когато отново Мартинес се намеси прекрасно. Четири минути преди края на редовното време влезлият като резерва Джо Уилок имаше шанс да донесе победата на Арсенал. Неговият удар с глава обаче бе неточен.

При дузпите Салах и Фабиньо бяха точни за Ливърпул преди Брюстър да забие топката в гредата, а това се оказа и единственият пропуск. Нелсон, Мейтланд-Найлс, Соареш, Давид Луис и Обемянг бяха безгрешни.

АРСЕНАЛ - ЛИВЪРПУЛ 1:1 (5:4 след дузпи)
1:0 - Обамеянг (12)
1:1 - Минамино (73)