Странична ножица пречупи Ботев (Пд) в Кърджали (снимки+видео)

Арда (Кърджали) постигна труден успех в домакинството си на Ботев (Пловдив). Възпитаниците на наставника Николай Киров се наложиха с 3:2 над "канарчетата" в среща от 4-ия кръг на efbet Лига. В герой за Арда се превърна Спас Делев, който донесе успеха с ефектна странична ножица пет минути преди края на редовното време.
Атанас Илиев даде аванс на "канарчетата" още в 16-ата секунда. Иван Коконов (29) изравни за домакините. Втори гол на Атанас Илиев (45+6) в добавеното време на първата част отново изведе Ботев напред. Иван Коконов (70) за втори път изравни за тима от Кърджали. Спас Делев (85) зарадва феновете на Арда с прекрасен гол със странична ножица, която Аргилашки не успя да отрази.
Домакините продължават с успешните си изяви от началото на сезона и спечелиха 8 точки в 4 кръга. Днес те зарадваха привържениците си с първа победа на своя стадион в елита. Това можеше да се случи срещу Левски, когато отборът на Николай Киров доминираше изцяло и поведе в резултата, но "сините" се добраха до 1:1. Ботев стартира кампанията си с успех в дербито срещу градския съперник Локомотив (Пловдив), после загуби драматично от ЦСКА-София, а преди седмица завърши 3:3 срещу Берое.
Николай Киров за втори път се изправи срещу отбора на сърцето си. Той вече победи Ботев в края на юни - 1:0 в Пловдив в двубой от плейофите. Атаката на Арда днес водеше Иван Коконов, който преди седмица вкара красив гол със задна ножица срещу новака ЦСКА 1948. В този мач се разписа и Спас Делев. Бившият национал и Светослав Ковачев бяха другите офанзивни футболисти на Арда. По двата фланга се разчиташе на Деян Лозев и Матеус Леони, а Емил Мартинов и Румен Руменов си партнираха в средата на терена.
В Ботев отново се породи напрежение между футболисти и треньори от една страна, и Сдружение ПФК Ботев, което 60% от акциите на клуба след оттеглянето на Георги Самуилов. Днес титуляр бе Крис Добрев, който заедно с Неделев действаше зад централния нападател Атанас Илиев. Защитата отново бе съставена от триото Иван Бандаловски, Станислав Работов и Виктор Генев.
Футболистите на Ботев (Пловдив) едва ли са си мечтали за толкова добро начало в днешния мач. Още в 16-ата секунда "канарчетата" поведоха в резултата с гол на Атанас Илиев. Нападателят се възползва от слабо връщане на Милен Стоев към стража
Васил Симеонов. Той пресече подаването, преодоля вратаря и насочи топката в опразнената врата.
В 8-ата минута Крис Добрев беше изведен на чиста голова позиция, но не успя да преодолее Васил Симеонов, останал очи в очи с вратаря. В 22-ата минута Арда отговори с шут на Светослав Ковачев от пеналтерията, който премина встрани от вратата на "канарчетата".
В 29-ата минута Арда заличи пасива си с гол на Иван Коконов. Пас зад защитата на "канарчетата" намери Спас Делев, който успя да заеме по-добра позиция срещу Станислав Работов и да шутира към вратата. Янко Георгиев парира удара, но топката попадна право на крака на Иван Коконов, който от метър опъна мрежата.
При попадението на домакините вратарят Янко Георгиев се сблъска с Коконов, което доведе до травма за стража. Мястото му под рамката зае Георги Аргилашки. В 43-ата минута Ферарио Спасов направи втора принудителна смяна. Маркиньос Педросо получи разтежение на дясното бедро при опит да възстанови позицията си. На негово място в игра влезе Мите Цикарски. Две минути по-късно Матеус Леони си освободи коридор за удар, но топката прелетя над вратата.
В шестата минута на добавеното време на първата част Ботев отново излезе напред в резултата с втория гол на Атанас Илиев в мача. Нападателят засече с глава много добро центриране на Мите Цикарски от левия фланг, насочвайки топката точно под напречната греда.
В 52-ата минута Светослав Ковачев залъга двама свои опоненти, след което шутира силно, но в аут. В 57-ата минута Крис Добрев пусна чудесно извеждащо подаване в коридор за Джонатан Перейра. Бразилецът изскочи зад защитата на домакините, но Васил Симеонов излезе предвидливо и парира удара му.

В 63-ата минута пловдивчани организираха добра атака, завършила с техничен удар на Тодор Неделев, който опита да прехвърли вратаря на Арда. Симеонов протегна ръка и изби в ъглов удар. Три минути по-късно, след центриране в наказателното поле на "канарчетата", настъпи суматоха. Топката се отби в защитник на Ботев, но Аргилашки успя да се намеси.

В 69-ата минута Арда получи дузпа за игра с ръка на Славчо Шоколаров в наказателното поле. Халфът на Ботев опита да овладее топката с крак, но тя отскочи и се удари в ръката му, което беше достатъчно за Георги Кабаков да покаже бялата точка. С изпълнението на 11-метровия наказателен удар се нагърби Иван Коконов. Той шутира вдясно, но Аргилашки с котешки рефлекс успя да отрази удара. Топката отново се върна в краката на Коконов, който този път не сбърка за 2:2.
В 81-ата минута много коварен шут на Спас Делев, насочен точно под горната греда, беше избит в ъглов удар от Аргилашки. В 85-ата минута Арда нанесе сериозен шамар по амбициите на Ботев да си тръгне с нещо от Кърджали. В прегръдките на своите съотборници попадна Спас Делев, който засече със странична ножица центриране на Деян Лозев от дясното крило.
Малко по-късно Джонатан Перейра остави Ботев с 10 души на терена след глупав втори жълт картон за нарушение срещу Леони.