Огромен Лука Дончич смълча Ленърд и Клипърс със сирената (видео)

Какво не може да направи тази млада звезда? С всеки следващ мач словенският феномен Лука Дончич доказва, че наистина заслужава това определение. 21-годишният плеймейкър на Далас Маверикс дебютира в плейофите на НБА само преди няколко дни, а тази вечер донесе победата на своя тим над Лос Анджелис Клипърс със спираща дъха тройка със сирената за 135:133 (24:34, 34:32, 35:19, 28:36, 12:14) след продължение.

Дончич игра 46 минути с навехнат глезен, но дори болката не го спря от това да поведе своя отбор към победата в мач №4 с "трипъл-дабъл" от 43 точки, 17 борби и 13 асистенции. По този начин Маверикс изравняват серията при 2-2 победи, а следващата среща между двата тима е в сряда сутрин от 4:00 часа българско време.
Преди първата сирена на мача дойде новината, че звездата на Далас Кристапс Порзингис няма да вземе участие в срещата. Това принуди старши треньора на Мавс Рик Карлайл да включи Дориан Фини-Смит в титулярната петица.

Стартови състави:

Лос Анджелис Клипърс - Лендри Шамет, Пол Джордж, Кауай Ленърд, Маркъс Морис, Ивица Зубац

Далас Маверикс - Трей Бърк, Тим Хардауей-младши, Лука Дончич, Дориан Фини-Смит, Макси Клебер

Отстъствието на Порзингис допълнително усложни положението на Далас. Клипърс се възползваха именно от това и взеха ранен двуцифрен аванс след силна игра на Ленърд, Джордж и Зубац - 23:11. Далас намери кратък отговор чрез резервите Бобан Марянович и Сет Къри, но отборът от Ел Ей задържа 10-те точки преднина преди началото на втората четвърт - 34:24.
Защитата на тексасци продължаваше да се пропуква и във втората част, позволявайки на съперника да вкара първите си 6 стрелби в нея - 49:31 в полза на Клипърс. Повторната поява на Дончич на паркета обаче най-сетне даде живот на Далас и чрез лидерството му тимът намали дефицита си на 8 точки на полувремето - 64:56.
Ритъмът в играта на Клипърс напълно се изгуби след 15-минутната пауза. Това позволи на Далас не само да изравни резултата, а и да поведе след страхотно поднасяне на Хардауей-младши за 73:75. Този път дойде ред на отбора на Рик Карлайл да покачва преднината си, която достигна до 8 точки след феноменална серия от 0:16 - 71:83.
Златната резерва на Клипърс Лу Уилямс бе единствената причина играчите на Док Ривърс да не изостават с повече от 10 точки преди началото на последната четвърт. Въпреки проблемите с левия глезен, Дончич изигра всички 12 минути в третата част, повеждайки Далас към 8-точкова преднина - 85:93. Словенецът дори регистрира "трипъл-дабъл" за едва три четвърти игра - 28 точки, 11 борби и 12 асистенции.
Дори в отсъствието на Дончич от паркета играчите на Далас се справяха с фаворизирания си опонент. Сет Къри и Тим Хардауей поеха диригентската палка в първите минути на последния период и увеличиха аванса на Мавс на 12 точки при 94:106 с 9 оставащи минути.
Лу Уилямс продължаваше да носи Клипърс на гърба си, а два успешни наказателни на Маркъс Морис свалиха разликата на едва три точки - 107:110 с 4:35 на таблото. Две поредни тройки на вездесъщия Лука Дончич обаче дадоха кратко спокойствие на Далас при 109:116, но Клипърс отговориха чрез Реджи Джаксън и Кауай Ленърд, които също намериха целта от далеч два пъти за 117:119 и оставащи 1:55 от мача.
Хардауей бе точен на два пъти от линията за 117:121, но Ленърд се събуди с ключова стрелба + спиране на Дончич в защита, а Лу Уилямс изравни резултата след два наказателни - 121:121 и 50.6 секунди. Ленърд имаше шанс да донесе победата на Клипърс със сирената, но пропусна и мачът влезе в продължение.
Кауай и Уилямс поведоха Клипърс към преднина от 2 точки при 130:128 с оставащи 64 секунди от срещата. Дончич отново взе нещата в свои ръце и реализира в две поредни атаки, за да върне водачеството в ръцете на Далас - 130:132 с 19 секунди на часовника.
Маркъс Морис обаче бе на точното място в точното време, за да наниже стрелба за три точки от нула градуса за 133:132, а Лука и Далас имаха едва 9 секунди за отговор. Това явно бе напълно достатъчно за словенския феномен, който порази мрежичката с изумителна тройка със сирената, за да донесе жизненоважна победа на Далас - 133:135.
Лука Дончич записа 43 точки, 17 борби и 13 асистенции, Трей Бърк наниза 25 точки и взе 5 борби, Тим Хардауей-младши допълни с 21 точки, Сет Къри вкара 15 от пейката, а Бобан Марянович се отчете с 10 точки и 7 овладени топки.
Лу Уилямс реализира 36 точки и направи 5 асистении за Клипърс, Кауай Ленърд отбеляза 32 точки и взе 9 борби, Ивица Зубац записа 15 точки на сметката си, а Реджи Джаксън вкара 14 от пейката. Мъките на Пол Джордж продължават - 9 точки при 3/14 стрелба от полето.