Дончич не спира да пише история, а Далас подчини ЛА Клипърс във втория мач (видео)

Далас Маверикс срази Лос Анджелис Клипърс със 127:114 и изравни резултата в плейофната серия от първия кръг в Западната конференция на НБА между двата тима - 1:1 победи. Любопитното в случая бе, че тексасци нанесоха решителния удар в мача, докато суперзвездата на отбора Лука Дончич гледаше отстрани. “Това е начинът, по който ще трябва да печелим мачове. Дълбочината на състава ни ще играе голяма роля”, сподели след края на двубоя старши треньорът на Мавс Рик Карлайл.

Два дни след като счупи рекорда за най-много точки (42) в един мач при дебют в плейофите, Дончич игра едва 9 минути през второто полувреме снощи. Причината бе натрупани лични нарушения. Но и без него играчите на Далас успяха да надделеят над един от главните претенденти за титлата този сезон, с което направиха развоя на серията доста интригуващ.
21-годишният словенски гард-крило за пореден път влезе в историята на НБА. Той стана играчът с най-много точки в първите си два мача от плейофите от сливането на НБА и АБА насам. Дончич постави рекорда със 70, а досегашното върхово постижение беше на легендарния Карийм Абдул-Джабар, който записва 69 през 1970 година.
Решаваща снощи се оказа третата четвърт, която бе спечелена от Маверикс с 37:29. В самия й край Далас направи серия от 14:4 и това позволи на тима да започне последната част със солиден аванс от 13 точки (98:85), който възпитаниците на Карлайл запазиха до края. Самият Дончич игра само 28 минути, но въпреки това завърши мача с 28 точки, 8 борби, 7 асистенции и само едни търноувър. Той приключи срещата и с 5 лични нарушения. Другата голяма звезда на Далас - Кристапс Порзингис, се отчете с 23 точки, 7 борби и 1 “чадър”, а Тим Хардауей добави 17 точки. Силни включвания от пейката за тексасци имаха Бобан Марянович (13 точки, 9 борби), Трей Бърк (16 точки) и Сет Къри (15 точки).
За ЛА Клипърс над всички беше суперзвездата Кауай Ленард с 35 точки, 10 борби, 2 асистенции и 1 открадната топка, но Пол Джордж не бе на ниво и записа едва 14 точки, при стрелба от игра 4-17. Той все пак прибави към това 10 борби и 2 асистенции. Една от двете златни резерви на калифорнийци - Лу Уилямс, отбеляза 23 точки (плюс 7 асистенции и 4 борби), но другият “шести човек” на Клипърс - Монтрезъл Херъл, нямаше ден и силите му стигнаха за едва 10 точки.