възможно ли е съдийски грешки да опредлят шампионът на Англия - гледайте "Контра"

Феноменален мач на Пищиков и Балкан е шампион при момчетата U16

Балкан (Ботевград) е новият шампион на България по баскетбол при 16-годишните момчета. Селекцията на старши треньора Виктория Маринова спечели безапелационно финалния си двубой срещу отбора на БУБА Баскетбол с крайното 83:63 (13:13, 21:20, 23:15, 26:15) в пловдивската зала “СИЛА”, след като демонстрира страхотна игра в двете фази, а в допълнение на това взе цели 27 борби в нападение на съперника си, които изиграха огромна роля за успеха. Ботевградчани приключиха турнира без загуба, регистрирайки 7 поредни победи по пътя към златото. Бронзовите медали завоюваха Академик (Пловдив), а четвърти остана Черно море Тича.

Момчетата на БУБА първи се отскубнаха в резултата за 2:9 след добра защита и перфектно нападение, водено от гарда Христо Тодоров, който наниза 7 точки за около 4 минути игра. “Зелените” бързо стопиха дефицита си и дори излязоха напред при 12:11, след като подобриха дефанзивната си игра, карайки съперниците си да залагат на стрелби отдалеч. Първата четвърт приключи при закономерното 13:13.

Втората десятка започна във вихрено темпо. Илиян Пищиков и Владимир Маринов се включиха чудесно от пейките на двата тима, а БУБА отново си взе водачеството след втората тройка в мача на Маринов - 21:23. Отборите продължиха със зверската си гонитба и в следващите няколко минути, в които нямаше как да има изявен фаворит за златото. Все пак Балкан взе точка преднина след първите две четвърти 34:33, благодарение на Пищиков, който наниза последните 8 точки на ботевградчани в периода.

Пищиков нямаше спиране и помогна на тима си да преодолее изоставане от 4 точки в началото на третата четвърт, като собственоръчно подхвана серия от 8:0, за да обърне резултата в полза на Балкан - 43:39. Сериозните проблеми на БУБА при овладяването на борбите ги предаваше с всяка изминала минута, а Балкан се изстреля напред с двуцифрен аванс след тройка на перфектния Пищиков - 54:42. БУБА отвърна с две поредни тройки на Стефан Гогев и върна разликата в едноцифрените размери - 57:48 преди финалните 10 минути.

Интригата вече не беше акцент в мача след опустошителна серия от 13:2 за начало на последната част от страна на вдъхновените момчета на Балкан - 70:50 с 6:18 на часовника. Авансът на “зелените” се увеличи на 25 точки с течение но последния период, а крайният резултат дойде при 83:63.

Илиян Пищиков бе абсолютният лидер на Балкан с 28 точки, 7 борби и 4 асистенции. Хрисимир Маринов отбеляза 12 точки от пейката, а Иван Христов завърши с 10 и 9 борби. За БУБА капитанът Владимир Маринов наниза 18 точки от пейката, а Стефан Гогев реализира 17.