Балкан спечели Първа дивизия при юношите

Юношите на Балкан до 19 години спечелиха Първа дивизия от Държавното първенство по баскетбол. Във финала в Габрово момчетата, водени от младия треньор Борислав Георгиев, надиграха след обрат Славия със 73:66 и триумфираха със златото във втората по сила надпревара за момчета U19 на БФБ. Със състав от 9 души ботевградчани изоставаха през целия мач, но направиха пълен обрат, сходно на полуфинала и спечелиха златото.
Финалът в Първа дивизия се проведе в зала "Орловец" в Габрово като домакините от Чардафон спечелиха бронз, побеждавайки Академик Бултекс 99 в мача за третото със 76:43. На полуфинал Балкан победи също пловдивския тим, а само преди седмица отстъпи драматично на Славия на турнира в Ботевград. На финалната четворка в Габрово отборът от Ботевград беше без един от своите основни играчи, капитанът Христиан Кондарев, който се контузи на квалификациите в "Арена Ботевград".
Мачът започна слабо за Балкан със серия 14:1 за "белите" в първите три минути. Последва таймаут, след който Балкан подобри леко игра в нападение, но столичани поддържаха преднина от около 10 точки до края на първия период. За разлика от полуфинала, баскетболистите на Балкан стреляха слабо от далечно разстояние, където бяха 0/8 в първите 10 минути и изоставаха с 15:25 след тях.
Балканци започнаха слабо и втората без кош от игра близо 3 минути, след което позволиха на столичани да увеличат разлика на 15 при 31:16. Славия доминираше в цялата четвърт. Ботевградчани играеха добре в защита, но бележеха трудно. На няколко пъти намаляваха пасив около 10 и на почивката успяха да свалят до 7 при 33:40.
В третия период Балкан започна да се връща в двубоя и направиха серия 13:3, за да се доближи само на 3 точки след третата част при 51:54. Тройка на Георги Маринов даде начало на последната част, с която Балкан изравни за първи път (54:54). "Белите" обърнаха за кратко, но в средата на периода Балкан стигна до пълен обрат. Нова тройка на Маринов, който вчера вкара 39 точки, попари Славия и Балкан дръпна за първи път с 5 при 62:57, 4.12 минути преди края. До финалната сирена Балкан продължи да покачва разликата, за да триумфира с крайния успех.