Драма в Хърватия - жертва на ЦСКА-София се размина с ШЛ (видео)

Хърватското първенство предложи невероятна развръзка в последния кръг. Интрига около титлата нямаше и хегемонът Динамо (Загреб) финишира с 15 точки преднина, но три отбора спореха за второто място, което дава право на участие в квалификациите на Шампионската лига. В крайна сметка печеливш се оказа Локомотива (Загреб). Столичният тим спечели с 2:1 прекия двубой с Осиек след гол автогол на Даниел Лончар в 88-ата минута. По този начин Локомотива събра 65 точки, а Осиек остана на 4-о място с 62. Ако домакините бяха победили, те щяха да са втори, а ако мачът беше завършил наравно, сребърните медали щяха да са за Риека.

Риека нямаше никакви проблеми срещу гостуващия Истра 1961 и се наложи с 4:2. Всички попадения за домакините бяха дело на Антонио-Мирко Чолак в рамките на 36 минути. Така за състава на Симон рожман остана да следи резултата от сблъсъка между Осиек и Локомотива, който се играеше по същото време.

Преди началото на сезона Осиек отпадна от ЦСКА-София в Лига Европа, но още тогава пролича, че отборът има сериозен потенциал. Срещу Локомотива никой от съперниците не посмя да рискува до почиката, но през второто полувреме и двата тима нямаха избор, защото Риека вече водеше убедително.
Гостите от Загреб откриха с гол на Кристиян Яшич в 54-ата минута, но много скоро Мирко Марич изравни. Така се стигна до 88-ата минута, когато центриране от десния фланг по атаката на Локомотива доведе до два рикошета и след този в тялото на Лончар топката спря във вратата.
Хайдук (Сплит), който допреди няколко седмици също имаше амбиции за второто място, завърши сезона с разгромна победа с 4:1 при гостуването си на аутсайдера Интер (Запрешич). Бившият отбор на Борислав Цонев не оказа никаква съпротива и изпадна от елита след серия от 15 поредни загуби.
Кристиан Димитров беше титуляр за Хайдук и получи жълт картон в 36-ата минута. Българинът се присъедини към "белите" през зимата от Ботев (Пловдив), като записа общо 14 мача, в които вкара 1 гол и получи 5 жълти картона.
Двубоят в Запрешич се разви по доста любопитен начин. До почивката резултатът беше 0:0, а в началото на второто полувреме Марио Вушкович от Хайдук получи два жълти картона за една минута и беше изгонен. Това не попречи на тима от Сплит да поведе с попадение на Мийо Цакташ и автогол Дамир Гъргич. Последва червен картон за Никола Солдо от Интер, който предреши изхода на мача.
Цакташ се разписа още веднъж в 75-ата минута и събра на сметката си общо 20 попадения, като подели голмайсторския приз с Антонио-Мирко Чолак от Риека и Мирко Марич от Осиек.
В добавеното време съперниците си размениха по един гол чрез Басер Жради за Хайдук и Комнен Андрич за Интер.
Хайдук ще играе в Лига Европа заедно с Риека и Осиек, а на Истра 1961 предстои бараж за оставане в елита срещу втородивизионния Оринет.