Барселона доброволно сдаде трофея (видео)

След две поредни шампионски титли Барселона сдаде трона си в Ла Лига, като на него вече е Реал Мадрид. Тази вечер Лионел Меси и компания загубиха с 1:2 при домакинството си на Осасуна, а по същото време “белите” надвиха Виляреал с 2:1 в столицата. Успех на отбора на Зинедин Зидан беше достатъчен за триумфа, като при този вариант резултатът от “Камп Ноу” беше без значение. На всичко отгоре разликата между двата големи съперника набъбна на 7 точки преди последния кръг.

Барселона отстъпи след попадение в четвъртата минута на добавеното време, когато Роберто Торес беше точен за 1:2. Преди това бившият нападател на каталунците Хосе Арнаис беше открил в полза на Осасуна 16-ата, а Лионел Меси изравни в 62-ата. От 77-ата минута гостите бяха с човек по-малко след червен картон на Енрик Гайего.

"Блаугранас" не впечатлиха с нищо, като за пореден път се разчиташе на индивидуалните качества на Меси. Той уцели една греда при 0:1, но неговите усилия се оказаха недостатъчни. Все пак Барса има шанс да завърши сезона триумфално, тъй като през август ще поднови участието си в Шампионската лига. В неделя пък на отбора предстои протоколно гостуване на Алавес в последния кръг на първенството.

Още в стартовия състав на Кике Сетиен се видя, че като ли треньорът не вярва в чудото. Той остави на пейката ключови футболисти като Луис Суарес, Жорди Алба и Серхио Бускетс, а Антоан Гризман е контузен. От първата минута стартираха Ансу Фати и Мартин Брейтуейт, които заедно с Меси действаха в предни позиции.

Осасуна не играе за нищо, като се намира в средата на класирането. Адриан Лопес и Хосе Арнаис бяха с атакуващи роли.
Двубоят започна с очаквания натиск на Барса, но в 6-ата Хосе Арнаис за малко да изненада Марк-Андре тер Стеген с далечен удар. Минута по-късно Клеман Лангле отправи много опасен шут, който излезе в аут.

Гостите успяха да поведат в 16-ата минута, когато Арнаис вече беше точен. Той се възползва от асистенция на Первис Еступинян.

Лео Меси можеше да изравни шест минути по-късно, но нацели напречната греда от пряк-свободен удар.
Последваха силни минути на домакините, но без чисти положения. В 39-ата Меси взе нещата в свои ръце с пореден феноменален пробив, завършил с удар, който обаче беше отразен.
В 43-ата Брейтуейт не беше далеч от попадение, но не уцели вратата.

Във втората минута след антракта Брейтуейт успя да насочи кълбото в мрежата, но голът правилно не беше зачетен заради засада при атаката.
Меси отново си проби път през сгъстената отбрана и нанесе първия си удар във вратата за вечерта, но Ерера отрази с тяло. Това се случи в 53-ата минута.
Сетиен прибегна до двойна смяна след почти час игра, вкарвайки Суарес и Артуро Видал за сметка на Нелсон Семедо и разочаровалият Брейтуейт. Сержи Роберто заигра на десния бек при тази промяна.

Влезлият Суарес набързо спечели нарушение пред наказателното поле, а от неговото изпълнение Меси изравни за 1:1 в 62-ата минута.
След още шест минути уругваецът вдигна победоносно ръце след ювелирно изпълнение, изпратило топката в мрежата, но и този път беше маркирана засада.

В 77-ата минута Барса получи предимство да играе с човек повече, след като Енрик Гайего получи червен картон за удар с лакът в лицето на Клеман Лангле. Тук на помощ се притече ВАР, след като първоначално реферът показа само жълт картон на нападателя на Осасуна.
В оставащите минути домакините загърбиха играта в защита, търсейки победно попадение. Гол падна, но в тяхната врата, след като в продължението играчите на Осасуна организираха перфектна контраатака, завършена от Торес.