Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Автогол помогна на Вердер да оцелее (видео)

Макар и по най-трудния възможен начин, Вердер (Бремен) запази мястото си в Бундеслигата. В реванша от баража срещу Хайденхайм "бременските музиканти" стигнаха до 2:2 и след нулевото равенство преди няколко дни тимът, в който помощник треньор е Илия Груев, остана в елита благодарение на головете на чужд терен.

Вердер поведе с попадение, което всъщност беше автогол на Норман Тойеркауф още в 3-ата минута. Усилията на домакините след почивката доведоха до изравнителен гол на Тим Клайндийнст (85'), но това не беше всичко. В четвъртата минута на добавеното време Лудвиг Аугустинсон вкара на празна врата и всички във Вердер си отдъхнаха, а в самия край на мача Клайндийнст изравни от дузпа, но за повече нямаше време.
Старши треньорът на гостите Флориан Коофелт не можеше да разчита на наказания защитник Никлас Мойсандер, който получи червен картон в първия мач. На пейката пък останаха Филип Баргфреде, Дейви Зелке, Леонардо Битенкурт и легендата Клаудио Писаро. Перуанецът, който прекратява славната си кариера, не влезе в игра.

Домакините започнаха изключително притеснени и това се оказа фатално за изхода на двубоя. Още в 1-ата минута отбраната на Хайденхайм изпусна Джошуа Сарджънт, който веднага стреля, но Кевин Мюлер спаси. само две минути по-късно бременци организираха нова опасна атака, а в опита си да изчисти Норман Тойеркауф по неспасяем начин прати топката в собствената си врата.
Гостите усетиха, че бързо могат да решат нещата в своя полза и Милот Рашица отправи хубав изстрел извън наказателното поле, спасен от Мюлер. Вратарят на Хайденхайм реагира подобаващо и в 10-ата минута, когато Дейви Клаасен беше близо до гол с глава.

Това беше най-интересният период в мача. След това Вердер намали темпото и заигра по-предпазливо. Домакините пък нямаха ясна идея как да стигнат до гол. През първото полувреме Хайденхайн не отправи нито един точен удар към вратата на Иржи Павленка.
В началото на втората част Павленка трябваше да се намесва след силен шут на Стефан Шимер. Давид Ото пък отправи удар с глава, но топката излезе в аут. Постепенно Вердер отново взе надмощие и Аугустинсон опита да изненада Кевин Мюлер от далечна дистанция, но вратарят на Хайденхайм внимаваше. Стражът попречи и на Сарджънт да реши всичко с втори гол за гостите.

В 85-ата минута интригата се върна. Свиреп удар на Тобиас Мор прати топката в напречната греда, а оттам тя отскочи на крака на Клайдийнст, който изравни. Малко след това Кристиан Грос не можа да вкара втори гол за Вердер.

Домакините хвърлиха всички сили напред и бяха наказани. Дълбоко в добавеното време авторът на автогола Тойеркауф загуби топката от Фин Бартелс, той пусна на непокрития Аугустинсон и шведът подпечата оставането на бременци в Бундеслигата.
В последните секудни Хайденхайм получи дузпа и Клайндийнст се разписа още веднъж, но това не беше достатъчно.