Барселона мина през Ада, но оцеля срещу Ховентут

Отборът на Барселона тръгна победоносно по пътя си в борбата за титлата. Селекцията на старши треньора Светислав Пешич надделя по много труден начин в каталунското дерби над Ховентут с 96:92 (21:17, 23:13, 30:27, 22:35) и така потегли с победа във финалния турнир на испанската Лига Ендеса. "Блаугранас" бяха на прага да пропилеят 18-точков аванс, но все пак удържаха финалния натиск на съперника си.

Играчите на Барселона влязоха в мача в убийствено темпо и нанизаха първите си 7 стрелби, с което отвориха сериозна преднина - 16:2. Символичните гости се стегнаха след първоначалния шок и отвърнаха с 10 безответни точки, а ситуацията след първата четвърт сочеше 21:17 за Барселона.

Втората част отново мина през ранен натиск на фаворита в двубоя, като по средата на периода Барса отново достигнаха двуцифрена точкова преднина - 37:26 с 4 оставащи минути. Тук трябва да отбележим, че гардът на Барса Кевин Пангос направи дебюта си за сезона, след като лекуваше контузия от миналото лято. Момчетата на Светислав Пешич продължиха да поддържат комфортния си аванс, като голямата почивка дойде при 44:30.
Третата четвърт беше белязана от по-освободена игра и от двата отбора. Барса постепенно увеличаваше преднината си, като в самия край на частта тя стигна 17 точки. Двата отбора влязоха в последните 10 минути при резултат 74:57 за символичните домакини.
По напълно неочакван начин Ховентут възобнови интригата в двубоя с чудесна серия от 12:0 в началото на периода. Тройка на Пангос върна спокойствието у Барселона, но опонентите им намалиха дефицита си на само пет точки при 4:06 до края - 83:78. Символичните гости имаха шанс да стопят разликата на две, но Жагарс пропусна тройка, която доведе до кош на бърза атака на Кори Хигинс. Кош на Анте Томич до голяма степен реши двубоя, а нови успешни две точки, този път на Адам Ханга, вдигнаха аванса до трудно достижимите 9 пункта с оставащи 71 секунди на таблото.

"Трудно достижимо" обаче не са думи, познати на играчите на Ховентут, и от своя страна баскетболистите на Карлес Дюран се завърнаха по страхотен начин на едва две точки пасив. Тук обаче класата на Барселона си каза думата и след кошове на Алекс Абринес и два успешни наказателни на Никола Миротич тимът успя да изтръгне успеха с 96:92.

Звездата Миротич поведе победителите с 16 точки. Виктор Клавер реализира 12, а Кори Хигинс и Адам Ханга добавиха по 11 точки за успеха. Конър Морган бе най-силен за Ховентут с 21 точки. Ален Омич наниза 14, Шаби Лопез Аростеги добави 12, а Ненад Димитриевич се отчете с 10 и 7 асистенции.