Левски с първи успех през 2020 година! 11 месеца по-късно "сините" отново с победа далеч от София (видео+галерия)

Отборът на Левски най-накрая стигна до успех през 2020 година. "Сините" надвиха с 3:1 Арда (Кърджали) в гостуването си от последния 26-и кръг на редовния сезон в efbet Лига. На стадион "Локомотив" в Пловдив Паулиньо (37), Стайн Спиерингс (64) и Мартин Петков (90+2) бяха точни за победителите, а Радослав Василев вкара в 42-ата минута. Така столичани зарадваха новия си треньор Георги Тодоров, който вчера празнуваше рожден ден, а днес за пети път дебютира начело на клуба. Заменилият Петър Хубчев преди няколко дни специалист, изведе отбора до първи успех далеч от столицата в първенството от 11 месеца (б.а. - три месеца имаше принудителна пауза заради Covid-19).

Последният триумф на 26-кратните шампиони в първенството далеч от София беше на старта на сезона в Русе през юли 2019 година срещу Дунав, когато разбиха "драконите" с 4:1. Последваха неуспешни опити срещу Етър (0:0), Лудогорец (0:2), Ботев (Пловдив) - (0:1), Берое (1:1), Локомотив (Пловдив) - (0:0), Черно море (2:2) и Ботев (Враца) - (0:0). През този период единствената победа далеч от София за Левски беше с 5:1 над Спартак (Варна) за Купата на България в края на септември миналата година.

поражение на полуфинала във втория по сила турнир в България
. Интересното е, че във всички тези мачове играчите на Левски бяха вкарали само три гола, а днес сториха това за 90 минути. Арда остана без успех в девети пореден мач от първенството и първа загуба при Киров.
Треньорът на Арда
Николай Киров
заложи на
Николай Банков
под рамката,
който игра с предпазна каска след травмата получена
срещу Дунав. Пред него в защита започнаха Мартин Костадинов, Милен Стоев, Александър Георгиев и Матеус Леони. Капитанът Пламен Крумов и Емил Мартинов бяха опорни халфове, а Светослав Ковачев и Спас Делев бяха на крилата. Атаката се водеше от Радослав Василев, а зад гърба му ще действаше Румен Руменов.
Новият треньор на Левски Георги Тодоров направи драстични промени в състава, като двама футболисти дебютираха за "сините". Това бяха вратарят Георги Георгиев и младокът Костадин Илиев. Пред стража в защита действаха Ивайло Найденов, Янис Каргас, капитанът в този мач Холмар Ейолфсон и 18-годишният Илиев. Кали Тиам беше опорен халф, а Филипе Нашименто бе плеймейкър. Станислав Иванов, Дени Алар, Станислав Костов и Паулиньо действаха в предни позиции.
Така "сините" излязоха с пет промени от последния мач на Петър Хубчев начело на тима през седмицата на същия стадион, но срещу Локомотив (Пловдив) за
Купата на България
(
0:2
). Милан Миятович, Иван Горанов, Мартин Райнов, Найджъл Робърта и Стайн Спирингс бяха заменени от Георгиев, Илиев, Нашименто, Паулиньо и Костов.
Завърналият се след наказание Паулиньо беше сред най-активните от своя тим, като в 37-ата минута даде аванс на Левски. Бразилецът стреля извън наказателното поле и матира Банков с осмото си попадение за сезона в първенството. Радостта на игралите с третия си черен екип гости обаче беше прекалено кратка, тъй като в 42-ата минута Ради Василев вкара във вратата на Георгиев. Таранът бе оставен в непосредствена близост до голлинията и се разписа за девети път през тази кампания.
Втората част започна отново с натиск на гостите, които държаха инициативата, но трудно стигаха до вратата на Арда. Костов пробва удар в 52-ата минута, който вратарят спаси, а в 57-ата минута опасна атака на Арда можеше да доведе до пълен обрат в мача, но младият Илиев изчисти.
Веднага след това Нашименто пожела дузпа за съприкосновение с Матеус, но съдийски сигнал не последва. Спиерингс влезе на мястото на Костов и 180 секунди след това отново изведе Левски напред. Нидерландецът беше намерен отлично от Стаси Иванов и технично вкара второто си попадение в България.
Двамата треньори направиха множество смени, а Левски пропусна да вкара трети гол. Така малко преди края Ахмед Осман пропусна да изравни от отлична позиция.
На контраатака пък младият Мартин Петков оформи крайния резултат в 92-ата минута. Това е първи гол в елита за 17-годишния нападател, който засече топката на голлинията след удар на Стаси Иванов и намеса на Банков. Интересното е, че той вкара два гола при последната победа далеч от София на
тима в Балчик срещу Спартак за Купата
.
"Сините" чакат да разберат на кое място ще завършат в класирането, за да разберат срещу кой ще играят на старта на плейофите другата седмица.
Арда е в група с Ботев (Пд), Ботев (Вр) и Дунав във втората осмица.