Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Ла Лига се завърна с неравностойно дерби (видео)

Дългоочакваното завръщане на Ла Лига вече е факт. Първият мач след паузата заради пандемията беше градското дерби между Севиля и Бетис, спечелено категорично от домакините. Отборът на Юлен Лопетеги се наложи с 2:0 и се утвърди на третото място в класирането. Лукас Окампос откри резултата от дузпа в 56-ата минута, а в 62-ата негово хитро подаване с пета сложи топката на главата на Фернандо, който се разписа с глава.

Севиля можеше да вземе аванс още до почивката, но късметът и добрите намеси на вратаря Жоел Роблес помогнаха на Бетис да удържи нулевото равенство. Тимът на Руби заигра по-добре чак в последните десетина минути, но тогава беше късно.

След двубоя на "Рамон Санчес Писхуан" двата отбора са далеч един от друг в класирането. Севиля дръпна пред конкурентите си за място в Топ 4 и участие в Шампионската лига, а Бетис е във втората половина на таблицата и се лиши от и без това минималните си шансове да преследва квота за Лига Европа.
Лопетеги заложи на Мунир Ел Хадади, Люк де Йонг и Лукас Окампос в предни позиции. Тримата в средата на терена бяха Фернандо, Оливер Торес и Жоан Жордан. Сред резервите останаха Евер Банега, Франко Васкес и Сусо.
Наставникът на Бетис Руби разчиташе в атака на Борха Иглесиас и Набил Фекир. До почивката обаче неговият отбор не отправи нито един точен удар към противниковата врата, а първият такъв дойде чак в 79-ата минута. Гуидо Родригес имаше най-много дефанзивни функции от халфовете. Другите трима бяха Кристиан Тейо, Карлес Аленя и Серхио Каналес. Ветеранът Хоакин влезе през второто полувреме.
По-рано през сезона Севиля спечели като гост на "Бенито Вийямарин" с 2:1, благодарение на голове на Окампос и Де Йонг. Лорен Морон пък се разписа за "вердибланкос". Бетис ликува за последно на терена на градския си съперник на на 6 януари 2018 година в едно от най-зрелищните издания на дербито - 5:3.
Заради забраната за присъствие на зрители на стадиона организаторите се опитаха да създадат футболна атмосфера с пускането по озвучителната уредба на популярни песни и скандирания на феновете. Мачът започна с подчертан натиск на Севиля. Бързо си пролича, че скоростта на фланговите играчи на домакините ще създаде много проблеми на защитата на Бетис. В 10-ата минута Окампос влезе в наказателното поле и стреля силно, но топката се отби от сглобката на вратата, пазена от Жоел Роблес.
Севиля използваше много центрирания към високия Де Йонг, но не само той надскачаше бранителите в зелено-бяло. В 21-ата минута Жул Конде се оказа непокрит на близката греда след изпълнение на корнер, но от чиста позиция шутира в аут.
Де Йонг беше близо до гола в 27-ата минута, но не се възползва от доброто центриране на Ел Хадади. Гостите на моменти изпадаха в глуха защита и чистеха топката безогледно. В добавеното време на първата част Окампос отново затрудни Роблес, но стражът на Бетис внимаваше.
Надмощието на Севиля продължи и след паузата. В 54-ата минута Де Йонг падна след единоборство във въздуха с Марк Бартра и реферът Антонио Матеу Лаос отсъди дузпа. Футболистите на Бетис бурно протестираха, а и телевизионните повторения показаха, че контактът е минимален, но решението остана в сила. Окампос изпълни хладнокръвно наказателния удар и даде преднина на домакините.
В 62-ата минута защитата на Бетис отново се провали при статично положение. Най-добре след поредното центриране се ориентира Окампос, който с пета отклони топката към Фернандо и бразилецът с глава покачи на 2:0.
Включването на Диего Лайнес, Лорен Морон и Хоакин малко свежи играта на Бетис, но Севиля не изпусна инициативата. Снажният Жул Конде още веднъж пропусна да се разпише, а гостите стигнаха до точен удар чак в 79-ата минута, когато Алфонсо Педраса проби и шутира, но без да затрудни Томаш Вацлик.
Севиля събра 50 точки - с 4 повече от Реал Сосиедад и Хетафе, и с 5 повече от Атлетико Мадрид. В следващия кръг съставът на Лопетеги ще гостува на Леванте.
Бетис е на 12-о място, а на 15 юни ще приеме Гранада.