Ман Юнайтед спечели сблъсъка с Барса, Фъргюсън пак забрави за Бербатов (видео)

Английският първенец Манчестър Юнайтед победи с 2:1 в приятелска среща европейския клубен шампион Барселона. Мачът се игра пред 81 807 зрители на стадион "ФедЕкс Фийлд" в Мериленд, САЩ. Головете за "червените дяволи" реализираха Луиш Карлуш Нани в 22-ата минута и Майкъл Оуен в 76-ата. За испанския гранд се разписа младият халф Тиаго Алкантара с изключително красив гол в 70-ата минута. Двубоят бе повторение на финала на Шампионската лига в края на май, когато каталунците надделяха с 3:1 над Юнайтед на "Уембли". Сега обаче "червените дяволи", макар и в контрола без значение, взеха частичен реванш за това поражение, както и за загубата с 0:2 от същия съперник на финала в Шампионската лига през 2009 година.

Българският нападател Димитър Бербатов не записа нито една минута на терена. Както е известно, 30-годишният благоевградчанин не игра и на финала на Шампионската лига тази година, като тогава сър Алекс Фъргюсън дори не го включи в групата за мача. Сега Бербатов остана през цялото време на пейката.

Барса бе без звездите Лионел Меси, Чавиер Ернандес, Карлес Пуйол, Жерард Пике, Даниел Алвеш и Хавиер Маскерано, а в състава на Ман Юнайтед не бе мексиканският нападател Хавиер Ернандес. Антонио Валенсия и Дарън Флетчър също отсъстваха. Освен Бербатов, в игра за Юнайтед не се появиха още Рио Фърдинанд, Майкъл Карик, Парк Джи Сун, Федерико Македа и Бен Амос.

Манчестър Юнайтед бе по-активният отбор преди почивката, докато на Барса особено през първите 45 минути определено й липсваше креативност. В 10-ата минута Уейн Рууни направи много сериозен пропуск за Юнайтед, като стреля неточно от прекрасна позиция след центриране на Нани. Не след дълго обаче "червените дяволи" поведоха в резултата. В 22-ата минута Нани получи чудесен извеждащ пас от Дани Уелбек, изскочи очи в очи с Виктор Валдес и преодоля вратаря на Барселона, като топката мина между краката на стража преди да се оплете в мрежата. Преди това, в 17-ата минута бразилският бек Фабио да Силва смени получилия травма свой брат близнак Рафаел да Силва.

Най-любопитната ситуация пред вратата на Давид де Хеа през първата част бе в 29-ата минута, когато Педро Родригес падна в наказателното поле на Манчестър Юнайтед след самостоятелна акция, но реферът прецени, че няма основание да отсъжда дузпа. В 35-ата минута холандското крило на Барса Ибрахим Афелай опита изстрел от малък ъгъл, но ударът му бе доста неточен. Две минути преди почивката Афелай получи контузия и бе заменен от Куенса.

Пет минути след почивката Педро отправи изстрел към вратата на Юнайтед, но Де Хеа се намеси стабилно. В 64-ата минута английският гранд пропусна прекрасен шанс за втори гол - първо Уелбек се озова в много изгодна позиция, но не успя да преодолее Валдес, а веднага след това Нани стреля неточно при добавката, след като влезлият в игра като резерва на почивката Майкъл Оуен не съумя да играе с топката. В 66-ата минута Тиаго Алкантара бе много близо до това да изравни резултата след великолепна комбинация с Андрес Инисета. Последният технично копна топката, за да намери младия си съотборник в непосредствена близост до вратата на Юнайтед, но Тиаго бе блокиран от Де Хеа и успя да спечели само корнер.

Все пак, Барса изглеждаше малко по-добре през второто полувреме и в 70-ата минута успя да изравни резултата - страхотен изстрел извън наказателното поле на Тиаго не остави никакви шансове на Де Хеа. Това е втори гол-шедьовър на Тиаго в рамките на няколко дни, след като по-рано тази седмица халфът реализира фантастично попадение в друга контрола - срещу германския гранд Байерн (Мюнхен).

Манчестър Юнайтед обаче бързо възстанови аванса си от един гол в резултата. В 76-ата минута Том Клевърли открадна топката и я подаде на Оуен, който се озова сам срещу Валдес и с технично копване на топката изведе Манчестър Юнайтед напред. Минута преди края Тиаго пробва нов далечен шут, но този път мерникът му изневери. В последната минута пък Оуен направи невероятен пропуск, като стреля в аут на празна врата от няколко метра разстояние, след като резервата Габриел Обертан проби чудесно и му поднесе топката на тепсия. Резултатът се запази непроменен в малкото оставащо време до края и Манчестър Юнайтед най-сетне се поздрави с победа срещу Барса, макар и в неофициална среща.

БАРСЕЛОНА - МАНЧЕСТЕР ЮНАЙТЕД 1:2