Борусия (Д) отново на колене пред Шалке 04 (видео)

Тимът на Шалке 04 успя да победи с 2:1 Борусия (Дортмунд) в 142-ото дерби на Рур. Така "кралскосините" успяха да дублират победите си над големия враг в един сезон, след като през есенната кампания го победиха на собствения му "Сигнал Идуна Парк", отново със същия резултат. В герои за домакините се превърнаха Юлиан Дракслер (12') и Клаас Ян Хунтелаар (35'). Роберт Левадновски (58') пък върна едно попадение за "жълто-черните". Спряганият за Байерн (Мюнхен) полски стрелец наказва в седми пореден мач противниковите врати в германския шампионат. Победата изстреля "04" на 4-о място в зона ШЛ с 39 точки, но петият Айнтрахт (Франкфурт) е с мач по-малко. Шампионите запазват своята втора позиция и остават с 46 точки, след като преследвачът Байер (Леверкузен) записа загуба от Майнц 05 (0:1).

И двата отбора стартираха мача със схема 4-2-3-1. Учудващо за мнозина бе решението на Юрген Клоп да остави Марко Ройс на резервната скамейка. Неговото място бе заето от Кевин Гроскройтц. В отбрана за "жълто-черните" се завърна Матс Хумелс на своята позиция, след като бе повален от вирус, но успя да се възстанови за сблъсъка. Йенс Келер пък от своя страна не можеше да използва Ибрахим Афелай, Кириакос Пападопулос и Ларс Унерстал, които лекуват травми. Джърмейн Джоунс пропусна мача поради натрупани жълти картони. На мястото на американския полузащитник застана Марко Хьогер. Тимо Хилдебранд също успя да се излекува от грипа, който беше получил и застана под рамката.

Двата отбора предложиха много динамична игра през целия мач, а положения пред двете врати не липсваха. В първия четвърт час отборът на Шалке бе по-активният и логично в 12-ата минута поведе в резултата. Изигралият превъзходен мач за своите Ацуто Учида се включи много добре по десния фланг и центрира по земя в наказателното поле. Топката бе пратена към Дракслер, който хладнокръвно откри резултата - 1:0.

Минута по-късно "кралскосините" имаха възможност да удвоят своята преднина чрез Хунтелаар, но холандецът пропусна. Хумелс случайно подаде към бившия нападател на Реал Мадрид, който изрита топката от въздуха, но Роман Вайденфелер се намеси блестящо.

След като се поотърсиха от шока, възпитаниците на Юрген Клоп създадоха първата си по-добра ситуация от началото на мача. Марио Гьотце намери с извеждащо подаване Якуб Блашчиковски, но неговият удар мина на сантиметри от лявата греда на Тимо Хилдебранд.

В 25-ата минута Гьотце предотврати попадение във вратата на своите, като изчисти топката от голлинията. Кълбото бе центрирано от ъглов удар и Жоел Матип нанесе удар с глава. На гредата бе застанал младият техничар, който с глава изчисти.

Десет минути по-късно отборът от Гелзенкирхен удвои своята преднина. Атаката отново се разви отдясно и Учида успя за пореден път да центрира добре, намирайки непокрития Хунтелаар, който с глава удвои - 2:0.

Наставникът на гостите реагира веднага и направи двойна смяна на почивката. Хумелс отстъпи своята позиция на Нури Шахин, а Гроскройтц излезе за сметка на Марко Ройс.

Минути след началото на втората част, след разбъркване в наказателното поле на домакините, Хунтелаар получи контузия на левия крак и бе принудително заменен, а на негово място влезе Теему Пуки.

През цялата втора част по-активният отбор бе този на Борусия (Дортмунд). Гостите всячески се опитваха да затрудняват защитата на Шалке и Хилдебранд.

В 58-ата минута Борусия намали резултата чрез своя голмайстор Роберт Левандовски. Получи се перфектно разиграна атака през центъра на терена и влезлият като резерва Ройс подаде към Левандовски, който от дузпата отбеляза за 2:1.

Четвърт час преди края Пууки имаше шанс да затвърди успеха на Шалке. Груба грешка на Невен Суботич в центъра бе наказана от Дракслер. Последният подаде към финландеца, който се засуети и не успя да нанесе опасен удар към вратата.

Малко след това Фарфан пропусна още една възможност за своите. "Кралскосините" подхванаха поредната си контраатака. Мишел Бащош намери в наказателното поле Дракслер, който стреля и Вайденфелер изби. Топката попадна на крака на Джеферсън Фарфан, който от няколко метра стреля много високо над гредата.

Три минути преди края на редовното време Левандовски можеше да изравни резултата след поредната прекрасна атака на Борусия. След центриране по земя отдясно, двама се разминаха с кълбото и то попадна в поляка, който необезпокояван стреля в стража на "кралскосините" и пропусна възможността да спечели поне точка за своите.

В следващия кръг Шалке гостува на Нюрнберг, докато Борусия приема Фрайбург.