Шампионска драма в Полша! Ресовия изхвърли СКРА от битката за титлата след 3:2 в мач №5

Шампионска драма от 5 мача се разигра във волейболното първенство на Полша за мъже. Шампионът от 2012 година Асеко Ресовия (Жешув) се класира за полуфиналите, след като изхвърли вицешампиона и първенец на Полша от 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 и 2011 СКРА Белхатов след 5 изключително оспорвани мача.

В решителния мач №5 от 1/4-финалните плейофи Ресовия победи изключително драматично у дома СКРА Белхатов с 3:2 (25:23, 25:20, 21:25, 15:25, 15:12) пред 4300 зрители в зала "Подпромие".

Така възпитаниците на Анджей Ковал ще имат възможност да се борят да защитят титлата си от 2012 година. На полуфиналите Ресовия ще срещне победителят в редовния сезон Делекта (Бидгошч).

За волейболистите на СКРА Белхатов остана огромното разочарование и ще трябва да се борят за разпределението на местата от 5-о до 8-о място в Plus Liga. За първи път от 2004 година СКРА Белхатов не се класира за полуфиналите в Полша.

Двубоят започна отлично за домакините от Ресовия, които спечелиха първите две части. В първия гейм Йохен Шьоопс заби 11 точки за успеха с 25:23, а във втория волейболистите на СКРА допуснаха 9 непредизвикани грешки, което на практика даде успеха да Ресовия с 25:20. В третата част силно за Белхатов заигра блокадата, която им донесе 7 точки, а в атака се развихри Александър Атанасийевич - 25:21. В 4-ия гейм гостите водени от Михал Винярски бяха още по-убедителни и спечелиха с 25:15. Така се стигна до решителен тайбрек.

Вицешампионите от СКРА Белхатов поведоха в началото на тейбрека с 6:4 след лошо посрещане на Алех Ахрем и атака в аут на Йохен Шьоопс. Пол Лотман извади домакините от тежката ситуация след мощна атака и единична блокада на Александър Атанасийевич - 6:6. Последва нов блок на Лотман срещу Михал Бакиевич - 7:6. Тук Яцек Навроци замени Даниел Плински с Витце Койстра, но при последвалото разигравате Лотман заби още един блок на Атанасийевич - 8:6. СКРА Белхатов изравни при 9:9 след ас на Михал Бакиевич. Ахрем отново изведе домакините напред при 11:9. Яцек Навроцки се опита да промени хода на мача като направи двойна смяна - и пусна в игра Данте Бонифанте и Мариуш Влазли на мястото на Александър Атанасийевич и Павел Воицки, но разликата от 2 точки се запази до 13:11. Пьотър Новаковски изведе Ресовия до мачбол при 14:12. При последвалото разиграване Михал Винярски посрещна лошо сервиса на Ресиовия, Атанасийевич атакува доста неудобна топка, но двойната блокада на Новаковски и Збигнев Бартман спря атаката на 21-годишния сърбин - 15:12. Така Ресовия спечели мача с 3:2 гейма и 1/4-финалната серия с 3-2 победи.

Най-резултатен за тима от Жешув стана германският диагонал Йохен Шьоопс с 28 точки (1 ас, 52% ефективност в атака). Пол Лотман добави 13 точки ( 2 блока, 42% ефективност, 25% перфектно и 31% позитивно посрещане), Алех Ахрем също направи 13 точки  (1 блок, 39% ефективност в атака, 32% перфектно и 45% позитивно посрещане).

За Най-полезен играч на мача (MVP) обаче бе определен либерото на Ресовия Кжиштоф Игначак.

За СКРА Белхатов най-резултатен играч стана Александър Атанасийевич с 23 точки (2 аса, 48% ефективност в атака), а Михал Винярски добави 21 точки (6 блока, 60% ефективност в атака, 34% перфектно и 56% посрещане). Даниел Плински (1 ас, 7 блока, %0% ефективност в атака) и Карол Клос (1 ас, 4 блока, 57% ефективност) добавиха по още 13 точки.

Мач №5 от 1/4-финалните плейофи в полската Plus Liga:

АСЕКО РЕСОВИЯ (ЖЕШУВ) - СКРА Белхатов 3:2 (25:23, 25:20, 21:25, 15:25, 15:12)
РЕСОВИЯ: Лукаш Тихачек 2, Пол Лотман 13, Гжегош Кошок 10, Йохен Шьоопс 28, Алех Ахрем 13, Пьотър Новаторски 7 - Кжиштоф Игначак-либеро (Мачей Доброволски, Войчех Гжиб 1, Збигнев Бартман 3, Никола Ковачевич 2, Лукаш Перловски)
Старши-треньор : Анджей Ковал
СКРА: Павел Воицки, Михал Винярски 21, Карол Клос 13, Александър Атанасийевич 23, Мариуш Влазли 5, Даниел Плински 13 - Павел Заторски-либеро (Витце Койстра, Данте Бонифанте, Михал Бакиевич)
Старши-треньор: Яцек Навроцки

Забележка: Ресовия печели 1/4-финалната серия с 3-2 победи.