Байерн (М) пожали Борусия (Д) и се доближи до Купата на Германия (видео)

Убедителният лидер в класирането на Първа Бундеслига Байерн (Мюнхен) направи важна крачка към златен дубъл на домашната сцена, след като победи с 1:0 Борусия (Дортмунд) на своя стадион "Алианц Арена" на четвъртфиналите на турнира за Купата на Германия. Днес баварците празнуват 113 години от създаването на клуба и зарадваха своите фенове, като елиминираха действащия носител на трофея и се класираха на полуфиналите. Голът бе отбелязан в 43-ата минута от холандското крило Ариен Робен, а с успеха днес баварците си отмъстиха на отбора на Юрген Клоп за загубата си с 2:5 от "жълто-черните" на финала на турнира през миналата година.

Баварците излязоха на "Алианц Арена" тази вечер без френската си звезда Франк Рибери, който бе наказан, а големият отсъстващ в състава на Борусия (Дортмунд) беше централният защитник Матс Хумелс, който пропуска мача, тъй като е болен от грип.

Борусия разочарова с представянето си тази вечер. Гостите изглеждаха безидейни в атака и доста уязвими в защита без стълба в отбрана Хумелс.

Първото голово положение в мача бе пред вратата на Борусия. Холандското крило Ариен Робен отправи изстрел към вратата на гостите, но стражът Роман Вайденфелер спаси. В 13-ата минута халфът на Байерн Тони Кроос получи чудесна възможност да открие резултата. Той обаче не успя да насочи в мрежата от съвсем близко разстояние избитата от Вайденфелер топка след центриране на капитана Филип Лаам. В 37-ата минута испанският халф Хави Мартинес получи чудесен пас в наказателното поле на гостите и стреля от въздуха, но Вайденфелер се намеси блестящо. В 40-ата минута пък Робен пропусна отличен шанс да изведе баварците напред, като шутира над вратата от прекрасна позиция.

По-добрата игра на баварците все пак даде резултат две минути преди края на първата част. Тогава Робен с великолепен изстрел извън наказателното поле "матира" Вайденфелер и тимът на Юп Хайнкес заслужено поведе в резултата.

Едва осем минути след почивката на вратаря на мюнхенци Мануел Нойер му се наложи да се намесва по-сериозно. Това стана след удар на халфа на дортмундци Илкай Гюндоган. В 59-ата минута Кроос имаше прекрасна възможност да направи резултата 2:0 след превъзходна атака на баварците, но Вайденфелер спаси удара му, а при добавката Марио Манджукич уцели напречната греда с глава, но вече бе прозвучал съдийският сигнал за засада на хърватския нападател. Минута след това Кроос отново "тества" Вайденфелер, този път с шут от дъгата на наказателното поле и стражът пак се прояви блестящо.

В 71-ата минута Вайденфелер за пореден път в мача се намеси прекрасно, този път след далечен шут на Хави Мартинес. Секунди по-късно опитният белгийски защитник Даниел ван Буйтен пропусна златен шанс да реши мача в полза на Байерн. След изпълнение на ъглов удар Ван Буйтен бе изпуснат от отбраната на Дортмунд, но от непосредствена близост стреля над вратата с глава.

В рамките на секунди в 80-ата минута баварците пропуснаха още два шанса да сложат точка на спора. Първо Марио Гьотце изби топката от голлинията, а веднага след това Вайденфелер направи поредното си спасяване.

В 87-ата минута Манджукич засече топката с глава след центриране на Бастиан Швайнщайгер, но хърватинът стреля право в ръцете на Вайденфелер. Минута по-късно резервата за гостите Юлиан Шийбер се опита да застраши вратата на Нойер, но не сполучи. В добавеното време гостите създадоха една от малкото опасности за вратата на Нойер в двубоя, но Шийбер стреля неточно с глава и гостите трябваше да се примирят с поражението, което можеше да бъде и много по-тежко с оглед показаното от двата тима на терена.

Предстои да бъде изтеглен жребият за полуфиналите. Четирите тима, които останаха да се борят за трофея са Байерн, Щутгарт, Волфсбург и Фрайбург.

БАЙЕРН (М) - БОРУСИЯ (Д) 1:0
1:0 Робен (43)

БАЙЕРН (М) (4-2-3-1): Мануел Нойер - Филип Лаам, Даниел ван Буйтен, Данте, Давид Алаба - Хавиер Мартинес, Бастиан Швайнщайгер - Томас Мюлер (78-Луис Густаво), Тони Кроос (90+3- Жером Боатенг), Ариен Робен - Марио Манджукич (90+1-Марио Гомес)

БОРУСИЯ (Д) (4-2-3-1): Роман Вайденфелер - Лукаш Пишчек, Невен Суботич, Фелипе Сантана, Марсел Шмелцер - Илкай Гюндоган, Свен Бендер - Марко Ройс (81-Юлиан Шийбер), Марио Гьотце, Кевин Гроскройтц (62-Якуб Блашчиковски) - Роберт Левандовски

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Мартинес, Кроос, Манджукич (Байерн)

СЪДИЯ: Кнут Кирхер

СТАДИОН: "Алианц Арена", Мюнхен