Край на прокобата! Атлетико удари Реал Мадрид на "Бернабеу" (видео+галерия)

Тимът на Атлетико Мадрид спечели с 1:0 столичното дерби с Реал Мадрид, при това на стадиона на врага - "Сантиаго Бернабеу". Мачът бе от 7-ия кръг на Примера дивисион, а това бе първа победа за Атлетико срещу "лос бланкос" за първенство от октомври 1999 година. С този двубой бе сложен край на черната за "дюшекчиите" серия от 23 поредни шампионатни срещи без победа срещу Реал. Единственото попадение в срещата реализира голаджията на Атлетико Диего Коща в 11-ата минута. Бразилецът е лидер в класирането при голмайсторите в Ла Лига заедно с Лионел Меси от Барселона. Двамата имат по 8 попадения.

Футболистите на Диего Симеоне имаха шансове и за още голове във вратата на Диего Лопес, но ги пропуснаха. Финалният щурм на Реал не донесе спасителен гол за отбора на Карло Анчелоти и "белите" претърпяха второ поредно поражение на своя стадион от Атлетико след загубата с 1:2 след продължение на финала за Купата на краля в края на миналия сезон.

Атлетико нанесе днес и първа зугаба на Реал Мадрид от началото на сезона в испанското първенсво и първа под ръководството на Карло Анчелоти. В същото време, "дюшекчиите" продължават без загубена точка от началото на шампионата и делят първото място в класирането с Барселона с по 21 точки. Реал е трети с 16 точки.

Първото голово положение в мача бе създадено от тима на Диего Симеоне и то се превърна в попадение. В 11-ата минута левият бек на"дюшекчиите" Филипе Луиш отне топката от играч на Реал и тя достигна до Коке, който с прекрасен пас изведе Диего Коща очи в очи с вратаря Диего Лопес, а бразилският нападател с удар по земя изпрати кълбото в мрежата на "белите".

В 21-ата минута бе извършено нарушение срещу португалската мегазвезда на Реал Кристиано Роналдо близо до наказателното поле на Атлетико, но реферът Матеу Лаос не спря играта. В 23-ата минута Реал най-после сътвори нещо по-интересно пред вратата на белгийския страж Тибо Куртоа. Френският нападател Карим Бензема отправи удар с глава, Куртоа изби и Хуанфран трябваше да се намесва решително, за да попречи на португалския ляв бек на "белите" Фабио Коентрао да направи решаваща добавка.

В 26-ата минута Хуанфран попречи на Бензема да нанесе добър удар с глава и топката мина встрани от вратата на Куртоа, като това бе доста добър шанс за Реал за изрявняване на резултата. "Дюшекчиите" пък пропуснаха златна възможност да поведат с 2:0 само 3 минути по-късно. След изпълнение на корнер португалският халф Тиаго Мендеш бе изпуснат от бранителите в бели екипи, но стреля в аут с глава от много добра позиция.

Диего Коща получи лош удар в крака след сблъсък с десния бек на "лос бланкос" Алваро Арбелоа малко след това, но продължи участието си в мача.

В 38-ата минута турският офанзивен халф на "дюшекчиите" Арда Туран не успя да нанесе хубав удар от добра позиция, а в 42-ата Атлетико бе много, много близо до втори гол. Капитанът Габи Фернандес стреля с глава след центриране от корнер, но Диего Лопес изби, а след това Диего Коща бе блокиран и не успя да направи добавка. След тази ситуация имаше спречкване между стража на "лос бланкос" и Диего Коща. В последната минута на първата част пък Кристиано Роналдо стреля неточно с глава и на полувремето "дюшекчиите" имаха гол аванс.

На почивката наставникът на Реал Карло Анчелоти пусна в игра рекордната лятна покупка Гарет Бейл на мястото на неефектевния през първата част аржентинец Анхел ди Мария. В игра с появи и хърватският халф с по-офанзивни функции Лука Модрич на мястото на дефанзивния Асиер Ияраменди.

Четвърт час след почивката Диего Коща направи голям пропуск. Бразилецът имаше идеален шанс да вкара втори гол, след като бе изведен сам срещу Диего Лопес. Играчът с №19 на гърба на фланелката обаче се забави, бе настигнат от бранител на Реал и не успя да нанесе хубав удар, а след това неговите съотборници не съумяха да се възползват от разбъркването пред вратата на Лопес.

Отговорът на Реал бе светкавичен и само минута по-късно уелсецът Бейл се устреми напред и бе повален от Филипе Луиш около границата на наказателното поле. Кристиано Роналдо получи много добра въможност да демонстрира умението си да бележи от фаул, но ударът му бе разочароващ и профуча над вратата на Куртоа.

В 66-ата минута Бейл опита да изненада белгийския страж на Атлетико, но ударът му не затрудни Куртоа. В 70-ата пък Кристиано опита удар, който малко изненадващо създаде проблеми на Куртоа. Младият страж изби лошо и се стигна до разбъркване пред вратата на Атлетико и Модрич отправи свиреп изстрел, който за щастие на "дюшекчиите" не порази целта.

В 81-ата минута Атлетико за проеден път бе много близо до втори гол, но този път Коке имаше малшанса да уцели напречната греда с техничен удар след опасна атака на "дюшекчиите" и разбъркване пред вратата на Лопес.

В 85-ата минута резервата Алваро Мората, сменил Иско през второто полувреме, щеше да вкара страхотен гол, но атрактивният му удар със странична ножица бе спасен от Куртоа. Три минути преди края пък Тиаго Мендеш отправи опасен шут към вратата на Лопес, но топката мина встрани от целта.

В 89-ата минута Мадрид изстреля бомба към вратата на Куртоа, но сантиметри го разделиха от невероятен гол. Последният шанс, при това какъв, за Реал да се спаси от поражение бе в последната минута, когато отбраната на Атлетико се пропука, но Мората от малък ъгъл не успя да изпрати топката в мрежата зад Куртоа.

В крайна сметка, Атлетико отново триумфира на "Бернабеу" и вече 7 поредни мача е безгрешен в Примера.