Историческа победа! България не може да повярва - Лудогорец премаза славния ПСВ насред Холандия (видео+галерия)

Отборът на Лудогорец поднесе истинска сензация в първия си мач от груповата фаза на Лига Европа. "Орлите" изненадаха изключително приятно всички неутрални любители на футбола в България, побеждавайки славния тим на ПСВ Айндховен с 2:0 насред Холандия.

Преди самия двубой повечето фенове и специалисти бяха скептично настроени, но футболистите в "зелено" демонстрираха доста качествен футбол и напълно заслужено победиха своя опонент. Попаденията за историческата победа вкараха Роман Безяк (60) и Вирджил Мисиджан (74).

Възпитаниците на Стойчо Стоев заслужават похвали, тъй като още от първата минута се хвърлиха в здрава битка и постепенно успяха да наложат своя стил на игра. В защита Лудогорец игра доста компактно. Футболистите бързо затваряха подстъпите към своята врата, помагаха си и поради тази причина почти не оставиха шанс на нападателите на ПСВ.

В офанзивен план нещата също стояха добре. "Орлите" правилно се разгръщаха в атака и напълно надиграха отбранителния вал на домакините. Нападателите в зелено успяха да сътворят мнозина смислени атаки, като на моменти дори холандската защита не знаеше къде се намира.

Още във втората минута българите имаха добра възможност да поведат в резултата. Вирджил Мисиджан проби отляво и центрира, след което стажът на домакините изби топката, която попадна в Марселиньо. Бразилецът стреля от добра позиция, но кълбото излезе в аут.

Домакините отговориха в 15-ата минута чрез Вилем, който направи довойно подаване със свой съотборник и нахлу в наказателното поле. За радост на привържениците на Лудогорец играчът се забави и не успя да отправи изстрел.

В 43-ата минута Даниел Абало центрира остро, но Роман Безяк не успя да засече кълбото, независимо, че бе оставен непокрит на 2-3 метра от противниковата врата.

Две минути по-рано Лудогорец сътвори отлична контраатака, като малко скорост не достигна на Фабио Ешпиньо да изпревари защитник на ПСВ и да прати топката в мрежата. Между двете ситуации Дипай отправи топовен шут, но Владислав Стоянов бе заел добра позиция и успя да спаси.

Вторите 45 минути стартираха с опасност пред вратата на холандския отбор. В 50-ата минута Абало направи непростим пропуск. Ешпиньо изведе технично своя съотборник сам срещу вратаря, но испанецът вместо да потърси насочващ удар, затвори очите и стреля с всичка сила като топката срещна тялото на стража Зоет.

Десет минути по-късно щастието се усмихна на Лудогорец и българите поведоха в резултата. Попадението реализира Роман Безяк в 60-ата минута. Вратарят на ПСВ пресече дълъг пас към Мисиджан от страна на Марселиньо и прати топката почти на центъра. Безяк с едно докосване прехвърли стража и кълбото спря в мрежата.

Попарени от гола футболистите на Айндховен се вдигнаха на щурм и успяха да създадат няколко ситуации пред вратата на Стоянов. В 64-ата минута само късметът спаси българите. Матайвс бе оставен непокрит и стреля с глава, но кълбото профуча на сантиметри от страничния стълб, като Стоянов не помръдна.

Така се стигна до 74-ата минута, когато шампионът на България напълно отчая именития си противник. Мисиджан вкара за 2:0 и смълча феновете на ПСВ. Холандецът стреля в далечния ъгъл и топката срещна гредата, след което се върна в игралното поле. При добавката фланговият състезател бе безкомпромисен и резултатът набъбна на 2:0.

В минутите до края на двубоя домакините направиха всичко възможно да вкарат поне един гол, но силите не им стигнаха. В 79-ата минута резервата Шаарс отправи светкавичен изстрел, но Стоянов показа висока класа и успя да спаси.

ПСВ - ЛУДОГОРЕЦ 0:2