Белгия пише история - грабна бронзовите медали след успех над Сърбия с 3:2

Волейболистките на Белгия излъгаха досегашните европейски шампионки от Сърбия и ги победиха с 3:2 (23:25, 25:21, 28:26, 21:25, 15:11) в малкия финал на шампионата на Стария континент.

Около 6000 зрители наблюдаваха двубоя в "Макс Шмелинг Хале", който се оказа исторически за белгийките, които стигнаха до първия си медал от европейски първенства.

"Плавите" поведоха още в самото начало на първата част и макар и трудно успяха да вземат първата част с 25:23.

Втората част отново започна отлично за Сърбия, която поведе с 8:3 при първото техническо прекъсване. Белгийките не се отказаха и на свой ред успяха да заличат големия пасив и дори да поведат с 16:12. До края на втората част разликата от 4 точки се запази и Фрауке Дирикс и съотборничките й го спечелиха с 25:21.

В третия гейм "репрезентацията" поведе с 8:7 и 16:15, но Лезе Ван Хеке се развихри и Белгия поведе с 21:20. След много изравнявания на резултата в крайна сметка Белгия измъкна третата част с драматичното 28:26.

Йована Бракочевич и съотборничките й заиграха по-силно в 4-ия гейм и взеха инициативата в свои ръце. Сърбия поведе с 16:14 и 21:18, за да стигне до успех с 25:21 в края на гейма. Така се стигна до тайбрек, който трябваше да реши изхода на мача.

Белгийките стартираха отлично в 5-ия гейм и поведоха с 6:2 след поредна атака на Лизе Ван Хеке. Милена Рашич изравни резултата при 7:7 след атака през центъра. Герт Ванде Броек взе прекъсване за Белгия. Нова атака през центъра на Милена Рашич и Сърбия поведе с 8:7, след което двата тима си размениха игралните полета. Белгия поведе с 12:10 след нова атака на Лизе Ван Хеке. Зоран Терзич взе прекъсване за Сърбия. Шарлоте Лейс хвана на блок атака на Наташа Кръзманович - 13:10. Йована Бракочевич бе хваната на блок и Белгия стигна до мачбол при 14:11. При следващото разиграване Мая Огниенович се опита да пусне топката в полето на съперничките си, но мрежата спря този опит и така Белгия спечели тайбрека с 15:11, мача с 3:2 гейма и бронзовите медали на Евроволей 2013.

Лизе Ван Хеке заби невероятните 35 точки (2 блока, 41% ефективност в атака) за победата на Белгия. Резервата Анги Бланд добави още 12 точки (1 ас, 4 блока, 54% ефективност в атака), а Шарлоте Лейс записа 10 точки  (2 блока).

Йована Бракочевич също паказа отлична форма и завърши мача с 33 точки (5 блока, 36% ефективност в атака), а Милена Рашич добави 22 точки (1 ас, 4 блока).

БЕЛГИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (23:25, 25:21, 28:26, 21:25, 15:11)

БЕЛГИЯ: Фрауке Дирикс 4, Лаура Хюрман 1, Шарлоте Лейс 10, Фрея Албрехт 9, Лизе Ван Хеке 35, Елен Русо 4 - Валери Куртоа-либеро (Елс Вандестийн 9, Илка Ван Де Вивер, Нина Коолман, Анги Бланд 12)
Старши-треньор: Герт Ванде Броек
СЪРБИЯ: Йована Бракочевич 33, Наташа Кръзманович 11, Брижитка Молнар 3, Мая Огниенович 5, Йелена Николич 10, Милена Рашич 22- Сузана Чебич-либеро (Саня Малагурски, Тияна Малешевич, Стефана Велкович, Бояна Живкович)
Старши-треньор: Зоран Терзич.