Русия стана европейски шампион след 3:1 над Германия (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Женският национален волейболен отбор на Русия стана европейски шампион. Волейболистките на "Сборная" надиграха домакините от Германия с 3:1 (25:23, 23:25, 25:23, 25:14) в шампионата на Стария континент в Швейцария и Германия, игран тази вечер пред над 8500 зрители в зала "Макс Шмелинг Хале" в Берлин.

Това бе първа европейска титла за рускините от 2001 година насам, когато спечелиха трофея във Варна. Общо титлата е 18-та за Русия (б.р. 13 като СССР). От друга страна това бе втори пореден загубен финал за Германия, след като през 2011-та година отстъпи на Сърбия с 2:3 гейма. Освен това, Русия се класира директно за турнира на шампионите на Международната федерация (FIVB) Grand Champions Cup в края на ноември в Япония. Двата тима-финалисти - Русия и Германия, пък печелят директни визи за Световното първенство през 2014 година в Италия.

Срещата започна много добре за рускините, които бързо поведоха с 4:0 след блокада на Александра Пасинкова последвана от блок и контра през центъра на Анастасия Шляховая и контра на Наталия Гончарова. Постепенно Германия успя да изравни при 5:5 след две атаки в аут на Пасинкова и ас на Катлийн Вайс. "Сборная" моментално си върна преднината при 8:5 след успешна атака и два последователни аса на Гончарова. Германките стигнаха до ново равенство при 11:11 след бъркана топка на Шляховая, контра по правата на Хайке Байер и ас на Маргарета Кожух, което накара руският наставник Юрий Маричев да вземе тайм-аут. Въпреки това, двата тима продължиха равностойно до 14:14, след което Русия отново дръпна с 16:14 след блокади на Юлия Морозова и Гончарова. Момичетата на Джовани Гуидети изравниха за пореден път при 17:17 след две отлични блокади на Кристияне Фюрст. Русия си върнаха отново преднината при 21:18 след атака от краче на Морозова, контра на Шляховая и нова блокада на Гончарова. Независимо от усилията на германките, световните шампионки от Русия взеха гейма с минималното 25:23 след поредна атака на Гончарова.

В началото на втората част Германия дръпна с 6:2 след атака на Марен Бринкер, контра на Маргарета Кожух, блокада на Кристияне Фюрст и грешка на рускините. Германките запазиха преднината си до 8:5 след успешна атака на Хайке Байер. Разликата леко нарасна до 10:6 след атака в аут на Анастасия Шляховая. Въпреки тайм-аута за Юрий Маричев, последваха ас на Байер и контра блок-аут на Кожух и 12:6. Играта продължи точка за точка до 15:10, след което последваха ас на влязлата като резерва Виктория Чаплина и аут на Кожух и 15:12. Все пак, второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Бундестима след блок-аут на Байер. Резултатът стана 19:13 след блокада на Корина Сушке-Войгт и грешка на рускините, което принуди Юрий Маричев да вземе тайм-аут. Това даде ефект и "Сборная" намали до 19:18 след блокади на Татяна Кошельова и Шляховая, контра на завърналата се в игра Наталия Гончарова и аут на Байер. Германките моментално си върнаха преднината при 22:18 след атака от краче на Сушке-Войгт, контра на Байер и блокада на Бринкер. Рускините отново стопиха изоставането си до 21:23 след нова атака на Гончарова и контра на Чаплина, но в крайна сметка воденият от Джовани Гуидети тим затвори гейма при 25:23 след атака през центъра на Фюрст в своя полза и изравни на 1:1 гейма.

Третият гейм тръгна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за Германия - 8:7 след успешна атака на Маргарета Кожух. Рускините успяха да обърнат до 11:9 след грешка на Кожух в атака последвана от контра и блокада на Наталия Гончарова. Постепенно Бундестимът успя да изравни при 13:13 след блок-аут на Марен Бринкер и аут на Татяна Кошельова. Второто прекъсване пък дойде при 16:14 за "Сборная" след атака от краче на Юлия Морозова и грешка на германската разпределителка Катлийн Вайс. Последва контра на Морозова - 17:14 и тайм-аут за Джовани Гуидети. Това даде ефект и Германия успя да изравни при 20:20 след атака на влязлата като резерва Сашка Хипе и грешка на Гончарова. Двата тима продължиха равностойно до 23:23, след което Русия измъкна гейма с 25:23 след поредна атака на Гончарова и блокада на разпределителката Екатерина Панкова.

Четвъртата част стартира много добре за рускините, които поведоха с 4:1 след атака на Наталия Гончарова и успешни блокади на разпределителката Екатерина Панкова и Юлия Морозова. Разликата нарасна до 6:2 след ас на Александра Пасинкова и тайм-аут за Джовани Гуидети. Това даде резултат и Бундестимът намали до 6:7 след аут на Татяна Кошельова и контра блок-аут на Маргарета Кожух. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за Русия след атака на Кошельова. "Сборная" успя да си върне преднината при 12:7 след две грешки на Кожух и ас на Кошельова, а след това до 14:7 след грешки на Хайке Байер и Корина Сушке-Войгт. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:10 след блок-аут на Гончарова. Преднината на рускините нарасна до 19:11 след блокада на разпределителката Екатерина Панкова. В крайна сметка Русия запази предимството си и спечели гейма с убедителното 25:14 след поредна успешна атака на Гончарова, а с това мача с 3:1 и титлата.

Над всички в руският тим отново бе Наталия Гончарова с 28 точки (4 блока, 2 аса и 54% ефективност в атака), а Татяна Кошельова добави 19 точки (3 блока, 1 ас, 42% ефективност в атака и 10% перфектно посрещане) за победата. За Бундестима капитанката Маргарета Кожух реализира 18 точки (2 блока, 3 аса и 41% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

ГЕРМАНИЯ - РУСИЯ 1:3 (23:25, 25:23, 23:25, 14:25)

ГЕРМАНИЯ: Катлийн Вайс 2, Марен Бринкер 7, Корина Сушке-Войгт 6, Кристияне Фюрст 8, Хайке Байер 11, Маргарета Кожух 18 - Ленка Дюр-либеро (Денис Ханке, Сашка Хипе 6, Лиса Томсен, Дженифър Геертийс 2, Аня Брандт)
Старши-треньор: Джовани Гуидети
РУСИЯ: Александра Пасинкова 11, Наталия Гончарова 28, Екатерина Панкова 4, Татяна Кошельова 19, Юлия Морозова 8, Анастасия Шляховая 7 - Светлана Крючкова-либеро (Наталия Дианская, Наталия Малих, Дария Исаева 2, Виктория Чаплина 3, Анна Малова-либеро)
Старши-треньор: Юрий Маричев.