Борусия (Дортмунд) се превръща в страшилище (видео)

Борусия (Дортмунд) продължи безгрешния си път в Бундеслигата с впечатляваща победа с 6:2 над Хамбургер ШФ у дома в късния съботен мач от петия кръг. Така тимът на Юрген Клоп остава на върха с пълен актив от 15 точки и с отличната голова разлика от +11 попадения. Големият фаворит Байерн (Мюнхен) е втори с две точки по-малко заради едно равенство. Погромът е вкусен реванш за двете загуби на Борусия от Хамбургер през миналия сезон, в който "шпортферайн" нанизаха общо седем гола на бъдещия финалист в Шампионската лига.

По два гола за триумфа вкараха Пиер-Емерик Обамеянг и Роберт Левандовски, а по веднъж точни бяха Марко Ройс и Хенрих Мхитарян. Гостите пък видимо върнаха интригата, след като успяха да изравнят от 0:2 до 2:2 чрез Жи Джин Лам и Хайко Вестерман. След това обаче "жълто-черната" вихрушка ги помете с четири гола. Отделно напречната греда на три пъти спаси Рене Адлер. В края статистиката показа, че домакините са отправили 32 удара в очертанията на вратата срещу едва 4 на сметката на опонента.

Третата загуба от пет срещи почти сигурно ще коства мястото на треньора Торстен Финк. В стремежа си да изненада домакините той започна със схема с трима централни защитници. Този ход обаче не донесе очаквания резултат, тъй като още от първата минута футболистите на Борусия заредиха атака след атака.

След няколко пропуска логичното се случи в 19-ата минута, когато Обамеянг овладя далечен пас на Марсел Шмелцер и простреля Адлер за 1:0. Докато се усетят, гостите отново вадеха топката от мрежата си. Този път Мхитарян се оказа на точното място и след ефектен пас на Левандовски удвои аванса на Борусия.

Хамбургер се върна в двубоя в 27-ата минута, когато китаецът Жи Джин Лам матира Роман Вайденфелер с великолепен шут за 2:1.

На полувремето Торстен Финк смени постройката на отбора си към такава с четирима бранители и след четири минути гостите ликуваха. Рафаел ван дер Ваарт центрира от фаул, Невен Суботич не си покри човека - в случая Хайко Вестерман, който с лекота с глава направи 2:2. Подемът на Хамбургер се оказа илюзорен, защото отборът набързо свали гарда и беше разкъсан.

В 65-ата минута Обамеянг заби петото си попадение от началото на шампионата, с което се изравни с Ведад Ибишевич и Николай Мюлер на върха на класацията на голмайсторите. И докато футболистите на Щутгарт и Майнц 05 са постигнали това от 450 игрови минути, то националът на Габон е записал едва 279 минути до момента.

След това на сцената излезе Роберт Левандовски, който в 73-ата минута майсторски заби коженото кълбо в долния ляв ъгъл на Адлер за 4:2. Секунди след това и Марко Ройс счупи каръка след две греди и през краката на бранител на Хамбургер фиксира петото попадение. Последната дума имаше Левандовски, който в 81-ата минута с глава оформи крайното 6:2.

Единствената лоша новина за домакините е свързана с Мхитарян. Техничният арменец, който вече има три гола от четири срещи, получи контузия. На пръв поглед тя изглеждаше лека, но лекарският щаб ще прецени дали "десетката" ще бъде на линия за гостуването на Наполи в сряда в Шампионската лига.