Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Арсенал изкачи върха след трета поредна победа, Йозил впечатли в дебюта си (видео)

Арсенал постигна трета поредна победа в Премиър лийг, след като надделя с 3:1 над Съндърланд в гостуването си на "Стейдиъм ъф Лайт". Оливие Жиру (11') и две попадения на Аарън Рамзи (67' и 76') донесоха важния успех на лондончани. Рекордната покупка на Арсен Венгер Месут Йозил дебютира за Арсенал, като германският национал остана на терена до 80-ата минута и остави отлични впечатления с изявите си.

Мениджърът на Съндърланд Паоло ди Канио бе направил цели пет промени в своя състав в сравнение с тези, които загубиха с 1:3 от Кристъл Палас. Ки Сун-юен дебютира за "черните котки", а Стивън Флетчър се завърна в атака, където партньор му бе Джоузи Алтидор. Фабио Борини остана на резервната скамейка за началото.

Рекордното ново попълнение на Арсенал Месут Йозил започна като титуляр за гостите на мястото на контузения Санти Касорла. Матийо Фламини, който игра за първи път след завръщането си в Арсенал, замени Томаш Росицки, а Бакари Саня бе с капитанската лента.

Още в 11-атa минута Месут Йозил намери с перфектно подаване по земя отляво Оливие Жиру, който не сгреши, давайки аванс на гостите. Няколко минути след това Съндърланд можеше да изравни, но удар с глава на Диаките срещна гредата. До края на първата част Тио Уолкот пропусна три чисти положения да увеличи аванса на Арсенал. Като цяло селекцията на Арсен Венгер игра доста активно и разнообразно в предни позиции, като движението и пасовете на Месут Йозил правеха силно впечатление.

В 48-ата минута Лоран Косиелни за пореден път провали отбора си, след като направи дузпа, препъвайки Адам Джонсън в наказателното поле. Крейг Гарднър бе точен от бялата точка за 1:1. В 58-ата минута Стивън Флетчър вкара за втори път топката във вратата на Шчесни, но попадението бе отменено заради засада. Малко след това и изстрел на Гарднър от пряк свободен удар срещна гредата. Това бяха и минутите, в които домакините имаха тотално надмощие. Въпреки това обаче именно Арсенал стигна до втори гол. Това се случи в 67-ата минута, когато Аарън Рамзи засече от воле центриране на Дженкинсън отдясно и от границата на наказателното поле изведе "артилеристите" отново напред.

В 70-ата минута Алтидор вкара топката във вратата на Арсенал, но Мартин Аткинсън вече бе дал сигнал за нарушение на Саня на границата на наказателното поле. Домакините не можеха да повярват, че главният рефер не даде авантаж в тази ситуация. Шест минути по-късно Аарън Рамзи покачи на 1:3 с втория си гол в мача. Уелсецът започна атаката от своята половина, намери Йозил, който продължи към Жиру. Французинът намери на далечната греда Рамзи, който отблизо направи 1:3. В самия край Оливие Жиру получи контузия и бе заменен от Акпом, който дебютира в Премиър лийг.

Така Арсенал се изкачи на върха във временното класиране с 9 точки - колкото имат и Тотнъм и Ливърпул, като мърсисайдци са с мач по-малко.