Меси наниза три, Барса потрепери на "Местайя" (видео)

Шампионът на Испания Барселона спечели трети мач в Примера след трудно 3:2 като гост на Валенсия в двубой от третия кръг на Примера. Лионел Меси вкара хеттрик (11, 39 и 41). Много бързо авансът беше стопен, след като Елдер Пощига се възползва от грешка в защитата и вкара две попадения в добавеното време на първото полувреме. След почивката гол не падна въпреки буреносните нападения и чисти положения.

Лионел Меси и Неймар отново попаднаха заедно в титулярния състав на Херардо Мартино. Сеск Фабрегас замени Чави Ернандес в средата на терена. Мирослав Джукич подреди 4-2-3-1 с изнесен напред Елдер Пощига. Новото попълнение Дорлан Пабон, Евер Банега и бившият играч на Реал Мадрид Серхио Каналес оформиха офанзивното трио зад нападателя.

Каталунците стъпиха по-добре на терена на "Местайя" и поставиха под напрежение своя съперник. В седмата минута Меси имаше първия шанс, но стреля неточно. В десетата Неймар беше изведен и опъна мрежата, но при вдигнат флаг. Повторенията показаха, че няма засада. Едва минутка по-късно "блаугранас" вкараха редовен гол. Серхио Бускетс пусна дълъг пас между централните защитници, Меси преодоля излезлия вратар Диего Алвеш и току пред голлнията чукна в мрежата въпреки шпагата на Рикардо Коща.

В 18-ата Неймар стреля над гредата при опит за фалцово изпълнение. В 22-рата Андрес Иниеста шутира високо от 22 метра след поредна продължителна акция в "синьо-червено". В 26-ата и пред Сеск Фабрегас се откри възможност, но вратарят спаси.

"Бяло-черните" намериха своите шансове малко след средата на полувремето, но Виктор Валдес беше непреодолима преграда. В 34-ата испанският национален страж извади коварен удар на Евер Банега. В 37-ата Валдес показа колко е важен за "блаугранас" след невероятен плонж при удар на Пабон отблизо.

След пропуските на домакините дойдоха стоте секунди, в които Меси вкара два гола. В 39-ата Серхио Бускетс отне чисто топката от краката на Рикардо Коща, Сеск изведе Меси, който с лекота надбяга бранител и насочи по диагонала. В 41-вата Неймар овладя отляво и потърси Лео на дузпата, а аржентинецът без забавяне насочи покрай вратаря - 0:3 и първи хеттрик за сезона.

В 45-ата валенсианци вкараха важен в психолгически план гол. Елдер Пощига засече ефектно със странична ножица след центриране на Жоао Перейра, а Валдес само констатира страхотното попадение. Секунди преди края на частта Сеск намери Педро Родригес, канарецът насочи по диагонала, но топката облиза далечната греда. В добавената трета минута на първото полувреме Пощига направи 2:3, засичайки с глава центриране от корнер на Банега.

Второто полувреме започна с вдъхновена на "прилепите". В 52-рата Андрес Гуардадо имаше много пространство отляво, но шутира безобразно. Постепенно каталунският тим отново тръгна по-напористо в атака. В 57-ата Меси шутира мощно, но Диего Алвеш изби. В 61-вата Лео отново намери пролука за удар отблизо, но топката попадна в ръцете на вратаря. Аржентинецът можеше да потърси и комбинация с Педро.

В 64-ата Педро изпусна кристален шанс, след като от пет метра с глава не намери мрежата. В 65-ата Даниел Алвеш получи нелогично жълт картон с оглед на ситуацията и критерия на съдията за показване на картони. В 66-ата Меси с гърди насочи към Педро в наказателното поле, но Гуардадо бързо изчисти. В 79-ата Рикардо Коща стреля с глава при корнер - над гредата.

В последните десет минути "Местайя" видя спиращи дъха мигове. В 83-ата Неймар даде прекрасен пас на Меси с пета, а секунди по-късно ударът на Лео облиза далечната греда. Минута по-късно Диего Алвеш спаси сам срещу Меси. В 86-ата Пощига нацели гредата, като Валдес игра с топката леко, но достатъчно. В 88-ата Алвеш направи две великолепни спасявания, след като застана на пътя на топката след близки изстрели на Жорди Алба и Меси. В 93-ата Жонас Гонсалвеш стреля опасно с глава след центриране от фаул, но Валдес улови.

В крайна сметка заслужено тимът на Тата Мартино се поздрави с успеха и излезе отново на върха в Ла Лига. Следващите мачове на Барса и Валенсия са след две седмици заради световните квалификации.

Снимки: Getty Images/Guliver