Безидейна България рухна в Талин, Естония отива на ЕвроБаскет (галерия)

Мъжкият национален отбор на България записа поражение с 49:61 при гостуването си на Естония в Талин във втория финален мач от предварителната квалификация за ЕвроБаскет 2015. Българите отстъпиха с разлика след тотална безидейна игра, в която липсваше каквато и да е организация.

След победата на българите в първата среща (58:55) и загубата днес, Естония си осигури единственото място, даващо право на участие на шампионата на Стария континент след две години в Украйна. За България остава утехата, че ще има още един шанс в редовните квалификации следващото лято. Естония пък ще играе на европейски финали за първи път от 2001 година насам.

Естонците започнаха по-мотивирано, подкрепяни от гласовитите си фенове и поведоха с 3:13 след само 4 минути игра, принуждавайки Тити Папазов да вземе прекъсване. Родните баскетболисти от своя страна изглеждаха стъписани и успяха да вкарат само две от първите си девет стрелби, а изоставането им нарасна до 7:22, преди Божидар Аврамов да вкара тройка за 10:22. След 10 минути резултатът бе 10:25.

Високата успеваемост в стрелбата на Естония се задържа и през втората част, докато България продължаваше да има затруднения в атака. Все пак "лъвовете" успяха да намалят до 21:33 след 16 минути. Въпреки моментните проблясъци, българите така и не успяваха да намерят правилния ритъм. Седмата тройка на съперника в мача увеличи разликата до 39:22 минута преди полувремето, а на почивката изоставането на трикольорите отново бе 15 точки - 24:39.

Минута и половина след началото на второто полувреме авансът на Естония достигна 20 точки - 24:44. Нападенията на България продължаваха без каквато и да е организация и разликата продължаваше да варира между 15 и 20 точки. В последните минути на третата четвърт разликата все пак бе намалена - 37:50 благодарение на добри индивидуални изяви на Янев и Аврамов, като това бе резултатът след 30 минути.

В заключителните 10 минути на двубоя темпото на игра спадна, а промяна в развоя нямаше - Естония продължи да държи мача под контрол. Разликата на няколко пъти отново се доближаваше до 20 точки, но в последните няколко минути "лъвовете" успяха да се вдигнат и да свалят изоставането си до 49:61.

Калоян Иванов бе най-резултатен за България с 13 точки, Божидар Аврамов добави 10, а Деян Иванов и Александър Янев реализираха съответно 7 и 6 точки.

За победителите от  Естония Райн Велдеман и Герт Дорбек се отчетоха с по 10. Освен това всички играчи на Тийт Сок, записали минути в мача реализираха поне по 2 точки.

Българите направиха цели 18 грешки, като само Бранко Миркович сгреши колкото целия отбор на съперника - 6 пъти. Родните национали вкараха едва 29.6% от стрелбите си срещу 36.2% за съперника.