Мечтан старт за Ливърпул - три от три, победа над Юнайтед и първо място (видео)

Ливърпул победи с 1:0 Манчестър Юнайтед на "Анфийлд" в 188-ото издание на голямото дерби на английския футбол. Освен че повалиха вечния си съперник, мърсисайдци излязоха на върха във временното класиране с пълен актив от точки, постигнат след три победи с по 1:0. Отново гола за селекцията на Брендън Роджърс реализира празнуващият рожден ден днес Даниел Стъридж, който се разписа още в 4-ата минута. Шампионите от Манчестър пък изостават с четири точки от Ливърпул.

Домакините изиграха много силно първо полувреме, в което взеха надмощие в средата на терена и впечатлиха с много движение и сериозната преса, на която подложиха своя съперник. Манчестър Юнайтед диктуваше събитията след почивката, но натискът на шампионите не даде резултат, Ливърпул устоя и записа много важна трета поредна победа, което мърсисайдци не бяха постигали от 1994 година насам. Впечатляващ е и фактът, че "червените" не допуснаха нито един гол в своята врата в първите си три шапионатни мача.

Манчестър Юнайтед пристигна на "Анфийлд" без легендата сър Алекс Фъргюсън за първи път от 27 години насам. Новият мениджър Дейвид Мойс пък продължава да няма победа на стадиона на Ливърпул, каквато му убягваше и докато водеше Евертън.

Единствената промяна в стартовия състав на Брендън Роджърс бе принудителна - Мартин Шкъртел се завърна в центъра на отбраната за първи път през този сезон, заменяйки контузения Коло Туре. Даниел Стъридж, който днес навършва 24 години, бе на върха на атаката, подпомаган от Филипе Коутиньо и Яго Аспас.

Уейн Рууни остана извън групата на шампионите заради контузията, която получи в главата по време на тренировка. В негово отсъствие очаквано Робин ван Перси и Дани Уелбек започнаха в атака. Ветеранът Райън Гигс също излезе като титуляр, а Ашли Йънг стартира по левия фланг.

Двубоят започна с минута мълчание и хореография в чест на 100-годишнината от рождението не легендарния мениджър на Ливърпул Бил Шенкли.

Още в 4-ата минута Даниел Стъридж откри резултата. Стивън Джерард центрира от ъглов удар, Даниел Агер засече с глава, а в последния момент голмайсторът на мърсисайдци се наведе и със задната част на главата си довкара топката във вратата на Де Хеа. В 12-ата минута гостите получиха чудесна възможност да изравнят, като след корнер пред вратата на Миньоле топката премина успоредно на голлинията, но последователно Уелбек и Ван Перси се разминаха с нея, не успявайки да я засекат. Малко след това и Йънг проби добре, топката стигна до Уелбек в наказателното поле, но в решаващия момент Глен Джонсън блокира изстрела.

Десетина минути преди края на първата част Фил Джоунс получи травма и напусна принудително терена, заменен от Антонио Валенсия.

В добавеното време на първата част напрежението се покачи, когато Робин ван Перси, който вече имаше жълт картон, избута Шкъртел в наказателното поле, след което холандецът размени реплики както със словака, така и с капитана Джерард.

Второто полувреме започна със сериозен натиск на Манчестър Юнайтед. В 58-ата минута Уелбек нахлу в наказателното поле, след което падна, претендирайки за дузпа заради нарушение на Аспас. Такова обаче очевидно нямаше.

В 68-ата минута Гигс засече с глава центриране на Валенсия от корнер, но Миньоле улови. В 72-ата минута Видич сгреши, връщайки слабо назад към Де Хеа, но стражът успя да изпревари Глен Джонсън и да предотврати опасността. Няколко минути след това Миньоле изби силен удар на Нани от дистанция.

1/4 час преди края Джонсън получи контузия и напусна принудително терена, заменен от Уиздъм.

В 87-ата минута гостите създадоха и най-чистата възможност, след като Ван Перси бе изведен зад отбраната на Ливърпул, но холандецът не успя да нанесе добър удар и стреля встрани от вратата.

В петата минута на добавеното време Де Хеа лиши Ливърпул от втори гол, избивайки хубав изстрел на Стърлинг.

Така Ливърпул записа трета поредна победа с 1:0 в Премиър лийг и мърсисайдци излязоха на върха във временното класиране. Манчестър Юнайтед изостава на пет точки от днешния си съперник.