България с изстрадан успех над Естония, ще трепери до последно в Талин (видео+галерия)

България постигна изстрадан успех срещу Естония в първата финална среща от предварителната квалификация за ЕвроБаскет 2015. У дома в София, подкрепяни от пълните трибуни на зала "Универсиада", националите ни се наложиха с три точки разлика - 58:55 и ще гонят успех при гостуването в Талин или загуба с по-малко от три точки.

Началните минути на мача бяха равностойни, като и двата отбора бяха много агресивни в защита и не чак толкова резултатни в нападение. Нито България, нито Естония успяваше да се откъсне напред, а в рамките на първта четвърт резултатът бе изравняван общо шест пъти, преди в крайна сметка "лъвовете" да поведат с точка след 10 минути игра - 16:15.

Втората част започна слабо за България, защитата на нашите не действаше по най-добрия начин и естонците се възползваха от това, повеждайки с 21:27 след 13 изиграни минути. Трикольорите се доближиха на две точки (26:28), преди естонците да се откъснат напред след серия от 7-0 - 26:35 точно 60 секунди преди почивката. До полувремето българите все пак се съвзеха и намалиха изоставането си до 31:35 след 20 минути.

След почивката българите бяха тотално преобразени - второто полувреме започна с изключително здрава защита за домакините, които подкрепяни от публиката направиха серия от десет безответни точки за 41:35. В средата на частта пейката на нашите бе санкционирана с техническо нарушение, но дори това не спря устрема на "лъвовете", чиято преднина достигна 44:35 след тройка на Бранко Миркович. Естонците вкараха първите си точки за полувремето едва 3:45 минути преди края на третия период, но Чавдар Костов охлади ентусиазма им с тройка за 47:37 и първата двуцифрена разлика в наша полза. След 30 минути България бе постигнала пълен обрат и водеше с 50:41.

Последната четвърт стартира катастрофално за българите, след като Естония стопи разликата до само точка - 50:49. Иван Лилов вкара първият кош за България в последната част 5.20 преди финалната сирена, прекъсвайки сухата серия на националите ни, но малко след отва балтийците изравниха за 53:53. Националите отново се откъснаха напред след тройка на Лилов в последната секунда на нападението - 58:54. До края единствено естонците съумяха да реализират точка, фиксирайки крайния изход от мача на 58:55.

Калоян Иванов бе най-резултатен за България с 15 точки, към които прибави и 11 борби. Брат му Деян добави 12, а нито един друг играч на нашите не успя да премина границата от 10 точки.

Райн Вейдеман бе единственият баскетболист на гостите, завършил с двуцифрен точков актив - 11 точки, а Сим-Сандер Вене с отчете с 8.

България показа изключително слаба успеваемост в стрелбата, реализирайки 17 от общо 55 опита или иначе казано 31%. Съперниците ни също не бяха ефикасни, но регистрираха по-добър процент от нас - 38%. "Лъвовете" обаче наложиха тотална доминация в борбата под кошовете - 45 срещу 31.