Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Гол на Пеев изведе българския квартет на Амкар до успех срещу Спартак М (видео)

Бившият национал Георги Пеев вкара красив гол във вратата на Спартак (Москва) и помогна на Амкар да нанесе първа загуба на един от фаворитите за титлата. Амкар спечели двубоя на стадион "Звезда" с 2:1, като попадението на Пеев бе трето за него през сезона и първо за отбора от игра. Другият гол за отбора на Станислав Черчесов реализира Мартин Якубко, а за Спартак точен бе Павел Яковлев.

В класирането Амкар вече е шести с 9 точки, а Спартак остана трети с 11, колкото има и Зенит. Съставът на Валерий Карпин стартира с три поредни победи, но в следващите три кръга не можа да постигне победа и изостава с 3 точки от лидера ЦСКА (Москва).

Дебют за Спартак направи бившият защитник на ЦСКА Жоао Карлос. Бразилецът беше привлечен за 1 млн. евро от Анжи и веднага попадна в стартовия състав, като си партнираше в центъра на отбраната с Хуан Мануел Инсауралде. Арас Йозбилис и Павел Яковлев атакуваха по двата фланга, а централен нападател беше Юра Мовсисян.

За Амкар титуляри бяха и четиримата българи. Захари Сираков зае традиционното си място на десния фланг на защитата, Пеев действаше пред него, Благой Георгиев беше натоварен с ролята на плеймейкър, а Петър Занев игра като ляв бек и се включваше в почти всяка атака на домакините.

Първото голово положение създадоха гостите. Сираков изпусна Хосе Мануел Хурадо, който влезе в наказателното поле и центрира по земя, но сантиметри не стигнаха на Мовсисян да засече топката. Постепенно Амкар овладя средата на терена и започна да създава опаности пред вратата на Сергей Песяков. В 17-ата минута Сираков хитро продължи топката с глава към спринтиращия Пеев и той майсторски я оплете в мрежата - 1:0. Малко по-късно "червено-черните" можеха да удвоят преднината си, но след голямо разбъркване Янош Гол уцели десния страничен стълб.

В средата на първата част Захари Сираков получи жълт картон за остро влизане в краката на Тино Коста. До края на полувремето наставникът на Амкар Станислав Черчесов трябваше да извърши две принудителни смени. Първо се контузи вратарят Сергей Нарубин и вместо него влезе ветеранът Роман Герус, а след това Константин Василев се появи на мястото на Александър Коломейцев.

След почивката Спартак веднага изравни. Мовсисян беше изведен зад защитата и стреля покрай Герус. Топката може би щеше да се удари в гредата, но пръв до нея стигна Павел Яковлев, който с шпагат се разписа за 1:1. Амкар тръгна в атака и в 50-ата минута Песяков извади тежък удар на Благо Георгиев, а след това и Занев беше близо до гола, но топката профуча покрай гредата.

Амкар беше отборът, който играеше по-смислено и заслужено поведе отново. Това стана в 67-ата минута след груба грешка в защитата на Спартак. Махач Гаджиев изведе Якубко, Сергей Паршивлюк не успя да спре тарана на домакините и той простреля Песяков. Спартаковци нямаше какво да губят и заиграха "ва банк", а това обаче отвори много пространства за контрите на Амкар и само липсата на шанс попречи на тима от Перм да вкара трети гол. В 87-ата минута Якубко надбяга Инсауралде, който го фаулира и получи втори жълт картон. С човек по-малко гостите от столицата нямаха сили за финален щурм и записаха първо поражение от началото на сезона.