Очаквайте: Турнир на талантите U14 - Зона Варна - Зона Велико Търново

България с минимални шансове за финалите след трудно 3:2 над Чехия (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България запазиха съвсем минимални и теоретични шансове да се класират за финалите на световното Гран При. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца надиграха много трудно и драматично Чехия с 3:2 (20:25, 25:18, 25:17, 22:25, 15:8) във втория си мач от турнира в Група "М" от последния 3-ти кръг на груповата фаза, игран тази сутрин пред около 2500 зрители в зала "Сендай Сити Джимнезиъм" в японския град Сендай.

По този начин българките са 6-ти в общото генерално класиране като имат 18 точки след 6 победи и 2 загуба преди изиграването на останалите мачове. Българските "лъвици" са със съвсем минимални шансове да попаднат сред първите пет отбора и да се класират за финалите в Сапоро. За да имат все пак по-голям шанс за финалите България ще трябва да победи олимпийския вицешампион и победител в Гран При за 2012 година САЩ, който е почти сигурен финалист, с 3:0 или 3:1 гейма. Двубоят е утре (18 август) от 09,30 часа българско време.

Срещата започна по-добре за чехкините, които поведоха с 5:2 след атака на Тереза Ванжурова последвана от контри на Ивана Плхотова и капитанката Анета Хавличкова. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 6:6 след пусната топка и ас на Елица Василева. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за Чехия след успешна атака на Андреа Косаньова и контра на разпределителката Павла Винчурова. Последваха атака в аут на Добриана Рабаджиева и контра от втора линия на Хавличкова и 10:6. Разликата нарасна до 12:7 след блокада на Ванжурова, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на чехкините продължи да расте до 15:9 след нов блок на Ванжурова и 16:10 след атака в аут на Ели Василева. Играта продължи точка за точка до 19:13, след което последваха пусната топка на българската разпределителка Лора Китипова и блокада на влязлата като резерва Христина Русева - 19:15 и прекъсване за италианския наставник на Чехия Карло Паризи. Двата тима продължиха равностойно до 22:18, след което последваха два аса на влязлата също като резерва Мария Каракашева и 22:20. В крайна сметка Чехия без проблеми взе гейма с 25:20 след нови атаки на Хавличкова и Косаньова и ас на Плхотова.

В началото на втората част българките успяха да дръпнат с 3:1 след блокада на Христина Русева и ас на Доби Рабаджиева, но веднага допуснаха равенство при 3:3 след аут на Ели Василева и контра блок-аут на Андреа Косаньова. България успя отново да поведе при 7:5 след сервис в аут на Косаньова и ас на Ели Василева и при 8:6 след успешна атака на Рабаджиева. Равностойната игра продължи до 14:12, след което разликата леко нарасна до 15:12 след блок на Страшимира Филипова и до 16:13 след грешка в атака на Анета Хавличкова. Последва ас на Ели Василева и 17:13. Преднината на България стана 19:14 след технично отиграване на Василева, което накара Карло Паризи да вземе тайм-аут. Въпреки това, българските момичета запазиха предимството си до 22:16 след контра блок-аут на Емилия Николова, след което спокойно затвориха гейма при 25:18 в своя полза след атака в аут на Хавличкова от чехкините и изравниха на 1:1.

И третият гейм тръгна добре за България, която успя да поведе с 5:2 след две грешки на Анета Хавличкова и контра през центъра на Христина Русева, което принуди треньорът на Чехия Карло Паризи да вземе тайм-аут. Независимо от това, разликата се запази и даже леко нарасна до 8:4 след контра блок-аут на Емилия Николова. Последваха технична контра на Ели Василева и пусната топка на разпределителката Лора Китипова и 10:4. Постепенно чехкините намалиха до 8:11 след грешка на Китипова и блокада на Михаела Монцони, което накара Марчело Абонданца да поиска прекъсване. Това даде ефект и българките си върнаха преднината при 13:8 след атака на Страши Филипова и контра на Доби Рабаджиева. Чехия отново стопи изоставането си до 10:13 след атака на Тереза Ванжурова и блок на Кристина Пастулова, но последваха атака на Еми Николова, технично отиграване на Рабаджиева и аут на Хавличкова и 16:10. Чехкините за пореден път намалиха до 14:17 след грешка от сервис на Рабаджиева, единична блокада на Пастулова и ас на влязлата като резерва Вероника Досталова. Въпреки втория тайм-аут за Абонданца, последваха блок-аут на Хавличкова и отлична блокада на Андреа Косаньова и 16:17. България успя да върне предимството си при 20:16 след атака на Ели Василева, контра блок-аут на Еми Николова и поредна грешка на Хавличкова от чехкините. Резултатът стана 23:16 след ас на влязлата като резерва Десислава Николова, аут на Хавличкова и технично пускане на Василева, след което България безпроблемно спечели гейма с 25:17 нова грешка в нападение на Хавличкова и поведе с 2:1.

Четвъртата част стартира добре за чехкините, които поведоха с 5:3 след атака на Анета Хавличкова и блокада на Кристина Пастулова. До техническата пауза разликата нарасна до 8:4 след атака на Андреа Косаньова и контра на Хавличкова. Последва атака в аут на Ели Василева и 9:4. След това в игра се появи втората разпределителка на България Диана Ненова. Въпреки това разликата нарасна до 11:5 след блокада на Косаньова, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Постепенно българките стопиха изоставането си до 10:13 след атака и ас на Доби Рабаджиева. Чехия моментално си върна преднината при 15:10 след атака и блокада на Тереза Ванжурова и при 16:11 след нова успешна атака на Хавличкова. Двата тима продължиха равностойно до 20:15, след което България стопи разликата до 18:20 след аут на Ванжурова последван от силна контра и отлична блокада на Доби Рабаджиева. Чехките си върнаха част от преднината при 22:18 след технично пускане и отлична блокада на разпределителката Павла Винчурова. Въпреки усилията на българските момичета, Чехия спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Ели Василева и вкара мача в тайбрек.
Петият решителен гейм тръгна отлично за българките, които бързо поведоха с 3:0 след атака през центъра на Страши Филипова, аут на Кристина Пастулова от чехкините и контра блок-аут на Ели Василева. Въпреки тайм-аута за Карло Паризи и Чехия, последва успешна блокада на Страши Филипова и 4:0. Независимо от опитите на чешките волейболистки да стопят изоставането си, разликата се запази и даже се увеличи до 8:3 след грешка от сервис на Анета Хавличкова. Двата тима продължиха равностойно до 10:6, след което последваха контра на Хавличкова и блокада на Пастулова - 10:8, но българките моментално си върнаха преднината при 13:8 след контра от краче и блокада на Страши Филипова. В крайна сметка България спечели тайбрека с 15:8 след грешка на чехкините и нов блок на Страши Филипова, а с това и мача с 3:2.

Добриана Рабаджиева (1 блок и 2 аса и 38% ефективност в атака) и Елица Василева (2 блока, 4 аса, 35% ефективност в атака и 37% перфектно посрещане) стана най-полезни за българския тим с по 18 точки за победата. Капитанката Страшимира Филипова (4 блока и 67% ефективност в атака) и Емилия Николова (1 блок и 48% ефективност в атака) добавиха съответно 16 и 15 точки за успеха. За чехкините Анета Хавличкова (1 блок, 1 ас и 33% ефективност в атака) и Андреа Косаньова (2 блока, 53% ефективност в атака и 37% перфектно посрещане) реализираха съответно 22 и 20 точки, но и това не помогна за победата.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:20, 18:25, 17:25, 25:22, 8:15)