Голям мач на Ботев (Пд) в Германия - "канарчетата" напуснаха Европа без загуба (видео+галерия)

Отборите на Щутгарт и Ботев (Пловдив) завършиха при резултат 0:0 в срещата-реванш от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Така с общ резултат 1:1 и гол на чужд терен напред продължават германците. "Канарчетата" обаче напускат евротурнирите с високо вдигната глава, тъй като не допуснаха загуба в шестте изиграни двубоя. Те победиха с 1:0 и 5:0 казахстанския Астана в първия квалификационен кръг и направиха 1:1 и 2:0 с Жрински (Мостар) от Босна и Херцеговина преди да премерят сили с тима от Бундеслигата.

Пловдивчани могат да съжаляват, че не постигнаха победа в Германия днес пред близо 400 свои привърженици. Непростими пропуски направиха Ромарио Кортзорг и Луис Педро, а попадение на Бобан Грънчаров в 72-ата минута не бе зачетено заради засада.

Треньорът на Ботев Станимир Стоилов не направи нито една промяна от състава, стигнал до 1:1 на стадион "Лазур" в Бургас миналия четвъртък.

Голмайсторът на Щутгарт Ведад Ибишевич пък бе оставен на резервната скамейка заради контузия. Още пет бяха промените в германския тим в сравнение с първия мач.

Срещата започна двуостро, но в изявите на "жълто-черните" в началните минути личеше притеснение. В 5-ата минута футболист на Щутгарт бе оставен сам в наказателното поле, но ударът му с глава бе неточен. Три минути след това пред българския тим се откри първа добра възможност, но Ромарио не успя да се възползва. Малко по-късно центриране от корнер внесе смут в германската защита, но нямаше кой да засече топката.

В 12-ата минута Ибрахима Траоре проби отдясно и центрира към Какау, чийто шут мина над вратата на Адам Стаховяк. В 16-ата минута Тодор Неделев стреля силно от разстояние, кълбото тупна коварно пред Свен Улрайх и го залъга, но вратарят се поправи и улови.

В 22-ата минута Георг Нийдермайер се отскубна от бранителите в жълто-черно и отправи удар с глава, но не намери очертанията на вратата. В следващата атака пловдивчани отговориха с отлично заучено изпълнение, при което Йордан Христов пусна пас успоредно на голлинията, но футболист в бяло изчисти.

В 34-ата минута "канарчетата" пропуснаха ново добро положение. Неделев нахлу отдясно и върна топката пред малкото наказателно поле, където последователно Мариян Огнянов и Анисе Абел бяха блокирани, а Улрайх достигна до топката точно преди Ромарио да играе с нея.

Три минути след това холандецът мина като на шега през двама в бяло, но останал очи в очи с вратаря на съперника би в него, а при добавката стреля над вратата. Това бе и най-добрата възможност за тима през първата част.

Домакините вдигнаха оборотите в началото на второто полувреме. Влезлият на почивката Мартин Харник стреля опасно в 46-ата минута, но Стаховяк спаси. Секунди по-късно австриецът проби по лявото крило и подаде на Мохамед Абделауе, чийто удар с пета мина встрани от лявата греда. В 62-ата минута пък Какау направи невероятен пропуск, след като не успя да засече топката, оставен сам на метри пред вратата.

Постепенно "канарчетата" отново погледнаха по-смело към съперниковата врата в търсене на така важния гол, който да ги класира напред. В 72-ата минута Грънчаров успя да разпечата вратата на Щутгарт след центриране по земя отдясно, но попадението не бе зачетено заради засада на македонеца. Нов голям пропуск българите направиха в 78-ата минута. Христов открадна топката от Антонио Рюдигер, нахлу мощно в наказателното поле и подаде към Валери Домовчийски, който беше сам пред опразнената врата. Сердар Ташчъ обаче се намеси брилянтно и не допусна кълбото да стигне до нападателя, който със сигурност щеше да се разпише.

Върхът на малшанса за родния тим бе в 93-ата минута, когато Стаховяк изрита силно топката, германската защита не действаше концентрирано и Луис Педро излезе очи в очи с Улрайх. Холандският нападател обаче стреля неубедително и вратарят спаси своите от отпадане.

ЩУТГАРТ - БОТЕВ (ПД) 0:0

ЩУТГАРТ: Улрайх, Сакай, Швааб, Ташчъ, Нийдермайер (64-Рюдигер), Бока, Гентнер, Максим (46-Харник), Какау, Траоре, Абделауе (79-Ибишевич)

БОТЕВ (ПД): Стаховяк, Христов, Спрокел, Грънчаров, Минев, Иршак, Галчев, Неделев, Огнянов (80-Костов), Ромарио (85-Луис Педро), Анисе (68-Домовчийски)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Максим, Ташчъ (Щ); Минев, Ромарио, Стаховяк (Б)
СЪДИЯ: Ян Валашек (Словакия)
СТАДИОН: "Комтех Арена"