Литекс и Ботев (Пд) не определиха кой е №1 (видео)

Литекс и Ботев (Пловдив) завършиха при резултат 0:0 в дербито между първите два тима в класирането на "А" група. Двата отбора продължават без загуба в шампионата и имат по 7 точки, но утре може да бъдат застигнати от някой измежду Локомотив (Пловдив) и Берое.

Ловчанлии могат да съжаляват повече за пропуснатия шанс за трета поредна победа, а най-активен в пропуските пред вратата на съперника бе Вилмар Джордан. Пловдивчани пък видимо мислеха повече за реванша с Щутгарт в четвъртък.

В състава на домакините се завърна централният бранител на националния отбор Николай Бодуров, който дълго време лекуваше контузия в коляното.

Треньорът на Ботев Станимир Стоилов пък направи много промени в титулярния си състав с оглед на мачовете, които "канарчетата" имат в европейските клубни турнири срещу тима от Бундеслигата. Въпреки това дългата резервна скамейка на Стоилов позволи на гостите да заложат на силна единайсеторка за гостуването си в Ловеч.

Лидерите се вкопчиха в здрава битка още от първата минута. Първата по-сериозна опасност в срещата бе в 14-ата минута, когато Валери Домовчийски проби отляво и центрира, но защитник в оранжево изчисти. Топката се върна в нападателя и той стреля, но в аут.

В 27-ата минута ловчанлии за първи път можеха да застрашат Адам Стаховяк. Шутът от разстояние на Александър Цветков обаче бе блокиран. Две минути по-късно Вилмар Джордан направи непростим пропуск. Армандо Ваюши нахлу по дясното крило и центрира на главата на колумбиеца, чиито удар бе спрян със сетни усилия от Стаховяк на сантиметри пред голлинията.

"Канарчетата" реагираха мигновено и в следващата атака Луис Педро затрудни максимално Илко Пиргов със своя изстрел, но все пак вратарят запази мрежата си суха.

Играчите на Литекс започнаха доста по-напористо втората част. Отново Джордан бе най-голямата заплаха за бранителите в жълто-черно. В 54-ата минута колумбиецът надигра Елведин Джинич и пусна топката покрай Стаховяк, но твърде слабо, което позволи на Йордан Христов да притича и да изчисти точно пред голлинията.

Натискът на ловчанлии продължи и в следващите минути. Четвърт час преди края Джордан пак беше главно дейставщо лице, но вратарят на Ботев за пореден път се намеси стабилно. В 84-ата минута Юрген Джазула опита късмета си с удар отдалеч, а минута по-късно същото стори и резервата Станислав Генчев, но и двамата не успяха да намерят целта.

Минута преди края на редовното време Джинич можеше да донесе трите точки за "канарчетата" след удар с глава, който обаче премина над напречната греда.