Барса се изложи в Полша, понаритаха Неймар (видео)

Отборът на Барселона не успя да победи Легия (Гданск) като гост в контролна среща, завършила 2:2. Неймар записа неофициален дебют за каталунския тим, след като се появи в 79-ата минута, когато Лео Меси вече беше напуснал. Бразилецът се запомни с няколко продължителни задържания на топката и последвали фаулове срещу му. За "синьо-червените" се разписаха Сержи Роберто (26) и Меси (56). За домакините отбелязаха Биенюк (14) и Гържелчак (50).

Жорди Роура, който замести треньора Херардо Мартино, направи само една промяна от предните две проверки. В центъра на защитата се появи Сержи Гомес вместо Хавиер Масчерано. В атака действаха Алексис Санчес, Лионел Меси и Кристиан Тейо. Неймар беше оставен на пейката.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на починалия днес легендарен вратар на каталунците Антони Рамайетс. Домакините изненадаха съперника си с внушителна хореография във възхвала на "синьо-червените". В четвъртата минута Меси се подхлъзна във важния момент. В осмата Алексис Санчес беше оставен непокрит при корнер, но не очакваше топката и я изрита лековато от пет метра над гредата.

Минута по-късно грешка в защитата на гостите от "Камп Ноу" завърши с неточен удар. В 10-ата Меси изведе Алексис в наказателното, но той се засуети. В 14-ата поляците откриха резултата. Ярослав Биенюк засече с глава центриране от корнер и наказа Хосе Мануел Пинто. До края на полувремето "лос кулес" показаха нови колебания в защита при статичните положения.

В 19-ата Лео шутира от малък ъгъл, но стражът на домакините изби. В 21-ата "десетката" на Барса центрира остро и за малко не се стигна до автогол. В 22-рата Тейо напусна поради разтежение и шанс получи Жоан Роман. В 26-ата младият талант Сержи Роберто изравни: Мартин Монтоя центрира остро в малкото наказателно поле и 21-годишният халф засече с шпагат.

В 29-ата Монтоя създаде нова опасност по десния фланг. Десет минути по-късно Жонатан дос Сантос не засече точно от 16 метра центриране отляво. Във втората минута на добавеното време за първата част Меси изпълни технично пряк свободен удар, но стражът се разтегна и спаси.

На почивката беше заменен единствено вратарят Пинто - влезе Ойер Оласабал. В 50-ата минута Гържелчак се възползва от грешка на Монтоя и от малък ъгъл разстреля Ойер. В 53-ата Меси изпълни втори опасен фаул, но отново без успех.

В 55-ата домакините имаха кристален шанс за трети гол. Тушчински остана сам на гредата, но не засече точно топката. Минута по-късно Барса разви добра постепенна атака, Алексис изведе Меси и аржентинецът отблизо опъна мрежата - 2:2.

В 63-ата минута Роура смени всички без Меси и Алексис. Дългоочакваната поява на Неймар се забави. Бразилската перла влезе в 79-ата минута на мястото на Алексис. Две минути по-рано Меси отстъпи място на камерунската надежда Донгоу. Неймар застана на лявото крило и се запомни единствено с няколко изтърпяни нарушения. В 93-ата минута Легия можеше да изтръгне и успеха, но пропусна много изгодно положение след центриране отдясно.

Така в трите си контроли Барса вече има победа, реми и загуба. Следващата проверка е на 2 август от 22,30 часа в мача за купата "Жоан Гампер" срещу Сантос, когато новият старши треньор Тата Мартино ще направи дебют.

Легия - Барселона 2:2
1:0 - Биенюк (14)
1:1 - Сержи Роберто (26
2:1 - Гържелчак (50)
2:2 - Меси (56)

Барса: Пинто (46 - Ойер); Монтоя (46 - Баняк), Сержи Гомес (63 - Еспиноса), Бартра (63 - Сампер), Адриано (63 - Планас); Сонг (63 - Патрик), Дос Сантос (64 - Илие), Сержи Роберто (63 - Кико Фемениа); Алексис (79 - Неймар), Меси (77 - Донгоу), Тейо (22 - Жоан Роман)

Снимки: Getty Images/Guliver