ЦСКА нанесе първа загуба на Локо М (видео)

Шампионът на Русия ЦСКА (Москва) излезе на трето място в класирането след трудна победа с 2:1 над Локомотив (Москва). Столичното дерби предложи доста драматични моменти, особено през второто полувреме. Кейсуке Хонда даде аванс на 'армейците" в 18-ата минута, а след почивката Александър Самедов от Локо пропусна дузпа. Секунди по-късно той се реваншира с асистенция за Дмитрий Тарасов, който изравни, но ЦСКА стигна до победата с попадение на Ахмед Муса в 82-ата минута.

Загубата бе първа за "железничарите", а футболистите на ЦСКА вече имат актив от 7 точки и са трети в таблицата. Възпитаниците на Леонид Слуцкий отстъпват по голова разлика на Ростов, а начело без загубена точка е Спартак (Москва).

Роман Павлюченко поведе атаката на "железничарите". През седмицата той обяви отказването си от националния отбор, но добрата му форма накара наставника Леонид Кучук за първи път от началото на сезона да го пусне като титуляр. Изненадващо на пейката остана Роман Шишкин, а вместо него ляв бек беше Виталий Денисов.

Освен Миланов, старши треньорът на ЦСКА Леонид Слуцкий не можеше да разчита заради контузии на Марио Фернандес и Александърс Цяуня, а Георгий Шенников изтърпяваше наказание. Марк Гонсалес зае мястото на Шенников на левия фланг на отбраната, а пред него действаше новото попълнение Стивен Цубер. След продажбата на Вагнер Лав в Китай
Алан Дзагоев зае обичайната си позиция зад нападателя, а Ахмед Муса беше предпочетен пред Сейду Думбия в предни позиции.

"Армейците" стартираха с повече самочувствие, а техните съперници рядко успяваха да задържат топката. Пресата на ЦСКА принуждаваше домакините да допускат много грешки и при една от тях пред Цубер се откри възможност да стреля, но Гилермо спаси удара му. В 14-ата минута Хонда налвзе на скорост в наказателното поле, но шутира в аут. Малко по-късно японецът коригира мерника си и разстреля Гилерме от фаул. Голът бе първи за халфа в Премиер лигата този сезон и общо трети след двете му попадения в мача за Суперкупата срещу Зенит.

ЦСКA продължи да владее инициативата, а атаките на Локомотив се развиваха основно по десния фланг, където Александър Самедов сериозно тормозеше Марк Гонсалес. От другата страна Майкон Маркес не можеше да се справи с Алексей Березуцкий, но в края на полувремето бранителят на шампионите се контузи и бе сменен от Кирил Набабкин.

През втората част локомотивци привидно бяха по-активни, но не създаваха никакви опасности пред вратата на Игор Акинфеев. Лошите новини за Кучук се увеличиха с травмата на стража Гилерме. Той се контузи още при гола на Хонда, но остана на терена и чак в 51-ата минута бе сменен от Дарио Крешич. Малко след това Даме Н'Дойе смени неубедителния Павлюченко, който се запомни единствено с атрактивен ножичен удар, пратил топката в аут.

В следващите минути Муса и Хонда пропуснаха да увеличат преднината на ЦСКА, а локомотивци поеха риска да тръгнат по-смело в атака и се оголиха за светкавичните контри на "армейците". В 73-ата минута обаче Гонсалес, който видимо се чувстваше некомфротно в ролята на защитник, бутна в наказателното поле Тарас Михалик и реферът Алексей Николаев посочи бялата точка.  Александър Самедов стреля слабо и Акинфеев спаси. При последвалия корнер Марк Гонсалес отново сбърка, този път фатално. Чилиецът изпусна Дмитрий Тарасов и той с глава изравни.

Отговорът на шампионите не закъсня. В 82-ата минута Дарио Крешич увисна след центриране от корнер, Думбия стреля в гредата, но при добавката Ахмед Муса опъна мрежата.

В следващия кръг ЦСКА гостува на Рубин, а Локо приема Краснодар.