Щутгарт е следващият съперник на Ботев в Европа - над 11 000 бултраси в делириум (видео + галерия)

Щутгарт е следващият съперник на Ботев (Пловдив) в Европа. Това стана факт след трудна, но заслужена домакинска победа с 2:0 над Жрински (Мостар) в мач-реванш от втория предварителен кръг на Лига Европа и след общ резултат 3:1 българският тим  се класира за следващата фаза на турнира.

Головете паднаха в края на оспорвания сблъсък. Първото попадение реализира Мариян Огнянов в 80-та минута. Футболист на Жрински изрита топката в Йордан Христов, а рикошетът изведе Огнянов сам срещу вратаря и хълфът бе безпогрешен.

На 2:0 покачи Тодор Неделев, който в 88-та минута получи отличен извеждащ пас от Борис Галчев и останал очи в очи със стража на гостите хладнокръвно реализира.

Срещата в Бургас се игра пред над 11 000 бултраси, които не спряха да подкрепят своите любимци и имат не малка заслуга за преодоляването на коравите босненци.

Иначе Ботев Пд започна по-активно сблъсъка и наложи игрово превъзходство срещу завършилия на 9-о място в босненското първенство тим на Жрински, което през първата част не се материализира.

В 22-та минута Ромарио опита прехвърлящ удар, но стражът на гостите Душкович се върна и улови малко преди голлинията.

В 33-та минута Неделев стреля от дистанция, но Душкович спаси. С тези две ситуации се изчерпа всичко по-интересно през първото полувреме.

След почивката играта не се промени кой знае колко до 70-та минута. Тогава канарчетата създадоха отлична възможност да открият резултата, когато Сивард Спрокел засече с глава центриране от корнер, но топката мина на сантиметри покрай дясната греда. Това съживи футболистите на Станимир Стоилов и те заиграха далеч по-напористо.

В 78-та минута жълто-черните пропиляха ново положение. Луис Педро изведе Мариян Огнянов сам срещу вратаря, халфът на канарчетата имаше възможност да подаде на двама свои съотборници, които да вкарат на празна врата, но предпочете да стреля и изпрати топката над вратата.

Само 120 секунди по-късно обаче полузащитникът се реабилитира, отбелязвайки така важното първо попадение, тъй като в тази част на мача двата отбора се отвориха и гостите погледнаха по-смело към вратата на Ботев.

Голът прекърши играчите на Жрински и до края на срещата пловдивчани бяха пълни господари на терена. Логично те вкараха и второ попадение чрез своята звезда Тодор Неделев, който след хладнокръвен шут по земя с левия крак оформи крайното 2:0.

С този успех канарчетата записаха четвърти пореден мач без загуба в Европа и по този начин изравниха собствения си рекорд от поредни срещи без поражение в евротурнирите, който датира от далечния сезон 1962-63.

БОТЕВ ПД - ЖРИНСКИ 2:0