Гуардиола не пожела да разгроми Барселона (видео)

Байерн (Мюнхен) с лекота надви Барселона с 2:0 у дома в контролна среща, официално обявена като мач за Купата на президента на баварците Ули Хьонес. Филип Лаам в 14-ата и Марио Манджукич в 87-ата минута донесеха успеха за Джосеп Гуардиола срещу бившия му тим. Очакванията на феновете за интересен сблъсък не се оправдаха, защото за каталунците това беше едва първи спаринг от лятната подготовка, докато за домакините контролата беше осма. Разликата в моментната форма беше огромна в полза на германците, които имаха пълно превъзходство. Отделно Барса излезе с доста слаб състав, в който личаха само имената на Лионел Меси, Хавиер Масчерано, Алексис Санчес и Кристиан Тейо. Ключови футболисти като Неймар, Чави Ернандес, Андрес Иниеста, Даниел Алвеш, Сеск Фабрегас и др. изобщо не пътуваха до Мюнхен. През второто полувреме пък "лос кулес" излязоха с изцяло нова единадесеторка, съставена само от юноши от Барселона "Б".

При всички тези обстоятелства играчите на Пеп не играха на пълни обороти и вместо да разгромят опонента си, те се задоволиха само с владеене на топката в дълги периоди. В предишните си седем контроли Байерн заби 50 гола, но днес все едно не искаше да вкарва. Със сигурност отборът се е пазел и за предстоящия в събота сблъсък с Борусия (Дортмунд) за Суперкупата на Германия.

Гуардиола продължи с експериментите, като този път заложи на схема 4-3-3 с Робен като централен нападател, подпомаган от Рибери и Томас Мюлер, като германецът и холандецът често сменяха местата си. Зад тях в центъра действаха Филип Лаам, Кроос и Тиаго Алкантара. В защита всичко беше според очакванията - Рафиня, Данте, Боатенг и Алаба отдясно-наляво. Барса също стартира в постройка 4-3-3 с Меси, Алексис и Тейо в предни позиции.

Още в 29-ата секунда Лео Меси пропусна да открие, след като стреля опасно от границата на наказателното поле. Баварците отговориха с топовен изстрел на Тони Кроос в 3-ата минута, който беше спасен от вратаря Хосе Мануел Пинто. Секунди по-късно Франк Рибери премина през двама по левия фланг и подаде на връхлитащия в центъра Ариен Робен, чийто шут беше избит току пред голлинията. В 9-ата минута стражът на каталунците парира мощен удар и на Алаба.

Така се стигна до 14-ата минута, когато неочаквано нисичкият Лаам се включи в атака и надскочи Масчерано, за да прати топката в мрежата - 1:0.

В 18-ата минута Серхи Роберто пропусна сам срещу Нойер. В 38-ата минута и съотборникът му Кристиан Тейо имаше добра възможност с шут по диагонала, но топката мина встрани от целта. В 44-ата минута баварците замалко да си вкарат автогол, след като Рафиня върна с гърди топката, но тя се оказа непосилна за Нойер и се отби в гредата.

Положенията на каталунците дойдоха след липса на концентрация на домакините, а не толкова от някакви силни отигравания.

На полувремето за испанците излязоха 11 нови футболисти и интригата окончателно изчезна. В същото време Пеп извади само Нойер, както и Робен и Мюлер за сметка на Марио Манджукич и Джердан Шакири. Хърватинът и Тиаго Алкантара пропуснаха да отбележат втори гол в първата половина на втората част. Постепенно в игра се появиха всички останали резерви на баварците. Гостите трудно стигаха до наказателното поле на Том Щарке и предпочитаха да се отбраняват. Все пак в 87-ата минута Диего Контенто проби отляво и пусна успоредно на голлинията към Манджукич, който на празна врата оформи крайното 2:0.

От Мюнхен Барселона директно лети за Осло, където в събота излиза срещу Волеренга във втората си контрола.

В днешния мач двата тима представиха новите си екипи. Баварците играха в тъмносините си трика, с които ще защитават трофея си в Шампионската лига, а испанците бяха облечени във фланелките за гостуване в жълто и червено.

БАЙЕРН - БАРСЕЛОНА 2:0
1:0 Лаам (14)
2:0 Манджукич (87)

Байерн: Нойер, Рафиня, Боатенг, Данте, Алаба, Тиаго, Лаам, Кроос, Робен, Рибери, Мюлер

След почивката влязоха: Щарке, Манджукич, Шакири, Ван Буйтен, Луис Густаво, Кирххоф, Швайнщайгер, Контенто, Джан, Писаро

Барселона: Пинто, Монтоя, Бартра, Масчерано, Адриано, Сонг, Дос Сантос, Серхи Роберто, Алексис, Тейо, Меси

След почивката влязоха: Оласабал, Кинтийя, Серхи Гомес, Илие, Серхи Сампер, Патрисио Габарон, Роман, Дание Нието, Планяс, Еспиноса, Кико Фемениа

Стадион: "Алианц Арена", Мюнхен