България отново 4-та в Световната лига след драматично 2:3 от Италия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България отново остана на 4-то място в Световната лига. Момчетата на селекционера Камило Плачи отстъпиха изключително драматично на Италия с 2:3 (25:21, 21:25, 20:25, 25:21, 7:15) в мача за бронзовите медали на финалния турнир, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас" в Мар дел Плата (Аржентина). Срещата бе повторение на сблъсъка за бронза на Олимпиадата в Лондон 2012, когато италианците спечелиха с 3:1 гейма.
Така българите изпуснаха уникална възможност да спечелят бронза в Лигата за първи път в историята си и за пети път завършиха на 4-то място след 1994, 2004, 2006 и 2012 години. Въпреки това успехът за българските "лъвове" е голям, след като се класираха за финалите от т.нар. "група на смъртта". Волейболистите "Скуадра адзура" пък спечелиха първи медал от 2004 година насам, когато завоюват среброто. Това е трети бронзов медал за тях. По-късно тази нощ пък е големият финал между Русия и Бразилия, който ще бъде предаван пряко по

TV7

.
Мачът започна добре за българите, които дръпнаха с 4:2 след два отлични блока на Светослав Гоцев. "Скуадра адзура" изравни при 5:5 след атака през центъра и ас на Емануеле Бирарели. Двата тима продължиха равностойно до първата техническа пауза, която дойде при 8:7 за италианците след ас на Иван Зайцев. Последва успешна контра на Лука Ветори и 9:7. Постепенно българските момчета стигнаха до 11:11 след две атаки на капитана Тодор Алексиев. Италия си върна преднината при 15:13 след нова атака и нов ас на Бирарели, а след това дойде второто техническо прекъсване при 16:14 след пусната топка на Томас Берета. Постепенно България изравни при 18:18 и даже поведе с 19:18 след сервис в аут на Берета и две страхотни блокади на Гоцев и Алексиев. Въпреки тайм-аута за Мауро Беруто, разликата нарасна леко при 23:21 след мощна контра на Цветан Соколов. В крайна сметка България взе гейма с 25:21 след пореден блок, този път на Виктор Йосифов, и технично отиграване на Соколов.
Втората част тръгна напълно равностойно до 4:4, след което "адзурите" поведоха с 6:4 след атака на Иван Зайцев и ас на Лука Ветори. Разликата нарасна до 8:5 след силен ас на Зайцев. Играта продължи точка за точка до 12:9, след което резултатът стана 13:9 след силна контра на Зайцев и тайм-аут за Камило Плачи. Независимо от това, Италия запази преднината си до 16:12 след блок-аут на Ветори. Предимството на италианците стана 18:13 след успешна блокада на Симоне Пароди, но веднага последваха атака и блокада на Тодор Алексиев и 18:15. България стопи изоставането си до 17:19 след блок на Вальо Братоев, което накара Мауро Беруто да вземе тайм-аут. Италия успя да запази преднината си и да затвори гейма при 25:21 след атака в аут на Цецо Соколов и 1:1.
Третият гейм стартира добре за "адзурите", които поведоха с 2:0 след грешка на Вальо Братоев от сервис и контра през центъра на Емануеле Бирарели, но веднага последваха три отлични блока на Тодор Алексиев, Георги Братоев и Слави Гоцев и 3:2. За пореден път играта продължи точка за точка до 8:7 след успешна атака на Вальо Братоев. Италия успя да обърне при 9:8 след технична контра блок-аут на Симоне Пароди, но последва нов обрат и 12:11 за България след атака през центъра на Слави Гоцев и грешка в атака на Лука Ветори. Разликата се запази до 16:15 след отлична атака на Тодор Алексиев. Последваха сервис в аут на Виктор Йосифов и блокада на Емануеле Бирарели и 17:16 за Италия. Преднината на италианците леко нарасна при 19:17 след страхотна блокада на Бирарели срещу Цецо Соколов, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 24:20 след блокада на Симоне Пароди срещу Соколов и атака в аут на Йосифов. В крайна сметка Италия спокойно спечели гейма с 25:20 след блок на Томас Берета и поведе с 2:1.
За началото на четвъртата част Камило Плачи започна с Данаил Милушев и Тодор Скримов съответно на местата на Цецо Соколов и Вальо Братоев. Играта отново бе точка за точка до 4:4, след което България дръпна с 6:4 след блок-аут на Скримов и мощен ас на Дани Милушев. Техническата пауза пък дойде при 8:5 след страхотно спасяване на либерото Теодор Салпаров, след което топката падна с малко късмет в италианското поле. Въпреки усилията на Италия, разликата се запази до 11:8 след контра през центъра на Слави Гоцев и грешка на Емануеле Бирарели. Последваха грешка на Милушев и ас тип "чекмедже" на Симоне Пароди - 11:10 и тайм-аут за Камило Плачи. Независимо от това, Италия изравни при 12:12 след грешка при мрежата на българите. България моментално си върна преднината при 14:12 след атака на Милушев и блокада на Виктор Йосифов. Последва ново равенство при 15:15 след блок-аут и силен ас на Иван Зайцев, но веднага последва негова грешка от сервис и 16:15 за българските "лъвове". Последваха два страхотни блока на Йосифов - 18:15 и прекъсване за Мауро Беруто. Резултатът стана 19:15 след успешна контра през центъра на Йосифов. Преднината на "трикольорите" стана 22:17 след атака в аут на Пароди и втори тайм-аут за Мауро Беруто. Независимо от това, България взе гейма с 25:21 след сервис в аут на Бирарели и вкара срещата в тайбрек.
Петият решителен гейм тръгна добре за "Скуадра адзура", която поведе с 2:0 след атака на Иван Зайцев и силна контра на Симоне Пароди, а след това с 4:1 след престъпване на триметровата линия от страна на Дани Милушев. Независимо от това, размяната на полетата дойде при 8:4 след пореден блок-аут на Лука Ветори. Разликата нарасна до 11:5 след контра на Ветори и блокада на Емануеле Бирарели. В крайна сметка Италия спечели тайбрека с 15:7 след ас на разпределителя Драган Травица и атака в аут на Дани Милушев, а с това мача с 3:2 и бронзовите медали.

Най-резултатен за българския тим стана капитанът Тодор Алексиев с 20 точки (4 блока, 52% ефективност в атака и 28% позитивно посрешане), а Цветан Соколов, който игра до края на третия гейм, завърши с 14 точки (1 блок и 43% ефективност в атака). Силно играха и Слави Гоцев, Виктор Йосифов и влезлият като резерва Данаил Милушев, които се отчетоха с по 10 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. От друга страна над всички от "адзурите" бе Лука Ветори със страхотните 29 точки (1 блок, 1 ас и 63% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 2:3 (25:21, 21:25, 20:25, 25:21, 7:15)