Владо Николов: Вече можем да мечтаем!

„Този мач ни отвори вратите към мечтите! От сега нататък спокойно можем да мечтаем!”, коментира за Гонг от Мар дел Плата Владимир Николов минути след мъжката победа с 3:1 гейма над домакина Аржентина на финалите на Световната лига. Преди дни пред Гонг бившият ни капитан не скри, че за него този двубой е ключов за представянето ни. „Италия е един много сериозен отбор и изпълняват невероятно силен начален удар. Това е единственият проблем, с който трябва да се справим! Ако успеем да лимитираме техния силен начален удар, аз съм уверен в победата! Не бих казал, че показахме всичко. Днес имаме 26 грешки на сервис със само 2 аса. Според мен тепърва България ще показва по-добри игри. В утрешния ден със сигурност ще бъдем малко по-добре от днес. Дай, Боже, да се класираме на ½-финалите, след петъчната почивка ще ги посрещнем с повдигнато настроение и по-добро физическо състояние”, допълни диагоналът.

Мениджърът на националните ни волейболисти подчерта още: „От генералния спонсор ни обещаха половин милион лева премия за титла. На този отбор за толкова години за първи път се случва такъв жест.”

Ето още от коментара на успеха над Аржентина и очакванията за мача с
Италия на Владимир Николов:

Радваме се, че успяхме да спечелим този труден мач. Момчетата се раздадоха от самото начало до края. С много мъжка и сърцата игра успяхме да победим.

Големият плюс ни беше блокадата защото ние постигнахме 12 блока, а аржентинците 2. Но пък минусът ни бе сервисът?

Големият плюс блокадата - да. Проблемът ни бе сервис и посрещане. Имахме много грешки от начален удар с малко директни точки. От своя страна аржентинците успяха да ни затруднят със своя сервис. Все пак във волейбола е така – всеки отбор има силни и слаби страни. В този мач това бяха нашите слаби страни.

Като цяло трудно начало. Успяхме след два спасени геймбола, да обърнем и спечелим първия гейм. След това и втория. Не успяхме в третия, но най-напрегнат бе четвъртият гейм с жълт и червен картон, двуумене на съдиите. Важното обаче е, че успяхме да стигнем до победата. Естествено дори да е имало някакви съдийски неточности, ние трябва да се съсредоточим върху нашите грешки и да лимитираме нашите пропуски, а не да гледаме извън нашето игрище. Много сме щастливи, че все пак ако е имало нещо неточно от страна на съдиите, то не повлия на изхода от мача.

Какво се коментира в съблекалнята освен поздравленията?

Нищо конкретно. Шегувахме се с разни ситуации, които се получихме по време на мача. И заслужено се радвахме на победата.

Следващият мач е срещу Италия. На финали на Световна лига до сега си разменяме по 2 победи, но последните мачове ние побеждаваме. Сега гледаме натам. Какво можеш да кажеш по темата?

Италия е един много сериозен отбор. Въпреки известното подмладяване има изключителни крайни нападатели, които изпълняват невероятно силен начален удар. Това е основният проблем, с който трябва да се справим. Това е единственият проблем, с който трябва да се справим! Ако успеем да лимитираме техния силен начален удар, аз съм уверен в победата!

Има ли такова усещане за съхранение на пълния потенциал на България за следващите мачове? Нали не видяхме всичко, на което сме способни при победата над Аржентина?

Не бих казал, че показахме всичко. Днес имаме 26 грешки на сервис със само 2 аса. Имаме доста резерви в началния удар. Можем да лимитираме грешките от посрещане. Според мен тепърва България ще показва по-добри игри. Нека да не забравяме, че пристигнахме само преди 2 дни след едно кошмарно пътуване. В утрешния ден със сигурност ще бъдем малко по-добре от днес. Дай, Боже, да се класираме на ½-финалите, след петъчната почивка, ½-финалите ще ги посрещнем с повдигнато настроение и по-добро физическо състояние.

Ти каза, че мачът с Аржентина ще бъде ключов за продължаване напред. Любопитното е, че Русия бие Бразилия с 3:2 гейма. Сега какво ще кажеш?

Аз го казах и продължавам да го мисля. За мен лично най-тежкият мач за България бе този днес. Тъй като това бе мачът, който ни отваряше пътят към мечтите. От сега нататък вече можем спокойно да мечтаем! А колкото за Бразилия и Русия, да, според мен това е изненадата на турнира. Но от друга страна се съмнявам, че този мач ще повлияе нещо на изхода от турнира.