България продължава да мечтае за финалите след 3:0 над Полша (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България са на крачка от класиране за финалите на Световната лига в Аржентина. Момчетата на селекционера Камило Плачи биха категорично победителя в Лигата за 2012 година Полша с 3:0 (25:21, 25:21, 25:21) в първия мач между двата тима от последния 6-ти кръг в Група "А", игран тази вечер пред над 5500 зрители в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Срещата бе изгледана от много известни личности, сред които президентът на БФВолейбол инж. Данчо Лазаров, вицепрезидентът на родната централа Любо Ганев, вицепрезидентът на Международната федерация (FIVB) и президент на Европейската волейболна конфедерация (CEV) Андре Майер, бившият селекционер на България Радостин Стойчев, министърът на младежта и спорта Мариана Георгиева и Христо Стоичков.

Така българите се върнаха на 2-ро място във временното класиране със 17 точки след 6 победи и 3 загуби, с което се доближиха максимално до класиране за финалния турнир в Мар дел Плата. "Дружина полска" пък загуби и минималните си шансове за участие на финалите. Вариантите за класиране на България за финалната шестица в Аржентина са три. При една победа на олимпийския вицешампион Бразилия над САЩ с 3:0 или 3:1, България ще се класира дори и при загуба от поляците с 0:3 или 1:3 във втората среща утре. При два успеха на американците над "Селесао" с по 3:0 или 3:1, то България се нуждае от една спечелена точка или два гейма срещу Полша, за да си осигури виза за финалите, а най-добрия вариант е нова победа над полските волейболисти. Вторият двубой между България и Полша е утре (13 юли) от 21,00 часа отново в зала "Конгресна" и ще бъде предаван пряко по TV7. Първият мач между Бразилия и САЩ също е утре и ще бъде даван пряко от 16,00 часа българско време по NEWS7.

Срещата започна по-добре за гостите, които поведоха с 4:2 след отлични блокади на Бартош Курек и Пьотър Новаковски, но веднага последва обрат за 5:4 след блок на Виктор Йосифов и силна контра на капитана Тодор Алексиев. Последваха ни два мини обрата, за да се стигне до 7:6 за българите след мощен ас на Йосифов. Техническата пауза пък дойде при 8:7 след технична атака на Алексиев. "Дружина полска" отново обърна резултата до 9:8 след успешна атака на Якуб Ярош и аут на Светослав Гоцев. Разликата леко нарасна при 11:9 след контра блок-аут на Ярош, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, поляците запазиха преднината си до 16:14 след сервис в аут на влезлия като резерва за България Валентин Братоев. Последваха бомбена атака на Цветан Соколов и атака в аут от втора линия на Курек и 16:16. Българските момчета дори дръпнаха със 17:16 след страхотна блокада на Алексиев и прекъсване за наставника на Полша Андреа Анастази. Резултатът стана 18:16 след контра блок-аут на Алексиев предшествана от невероятно спасяване на Вальо Братоев, а след това 20:17 след фантастична единична блокада на Слави Гоцев срещу Марчин Мозджонек. Предимството на България стана 23:19 след мощен блок-аут на Цецо Соколов, след което без проблеми възпитаниците на Камило Плачи взеха гейма с 25:21 след грешка в атака на влезлия като резерва Збигнев Бартман.

Втората част тръгна много добре за българските "лъвове", които бързо дръпнаха с 3:0 след технично отиграване и страхотен блок на Цецо Соколов и атака в аут на Якуб Ярош от поляците. Полша моментално изравни при 3:3 след два аса на Марчин Мозджонек, но България веднага си върна преднината си при 5:3 след атака през центъра на Виктор Йосифов и неразбирателство в полския тим. Последва ново равенство при 6:6 след грешка от сервис на Вальо Братоев и блок на полския разпределител Лукаш Жигадло. Все пак първата техническа пауза дойде при минимална предина за българия - 8:7 след мощна атака по правата на Соколов. Разликата набъбна до 11:8 след атака в аут на Збигнев Бартман и нова блокада на Соколов. Предимството на България стана 13:9 след пореден невероятен блок на Цецо Соколов. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:11 след атака в аут на Бартош Курек. Преднината на българските момчета стана 19:12 след две контри на Соколов и разпределителя Георги Братоев. Играта продължи точка за точка до 22:15, след което България спокойно затвори гейма при 25:21 след грешка в атака на завърналия се в игра Якуб Ярош.

Третият гейм стартира равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след страхотна блокада и отлична контра на Виктор Йосифов. Разликата нарасна до 7:4 след мощна контра на Цецо Соколов, а след това до 8:5 след пусната топка на Георги Братоев. Преднината на българите продължи да расте до 11:7 след страхотна блокада на Валентин Братоев. Въпреки тайм-аута и смените предприети от италианския треньор на поляците Андреа Анастази, българските "лъвове" запазиха предимството си до 16:12 след успешна атака на Вальо Братоев. Предимството на България стана 19:14 след две отлични блока на Цецо Соколов. Българският тим запази преднината си до 22:18 след поредна успешна атака на Соколов, след което безпроблемно спечели гейма с 25:21 след грешка в атака на Михал Кубияк, а с това и мача с 3:0.

Над всички в българския тим бе Цветан Соколов с 21 точки (4 блока, 1 ас и 80% ефективност в атака) за победата. Капитанът Тодор Алексиев добави 11 точки (1 блока, 59% ефективност в атака и 17% позитивно посрещане) за успеха. За поляците Бартош Курек завърши с 12 точки.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:0 (25:21, 25:21, 25:21)