Джокович на финал на "Уимбълдън" след мач за историята с Дел Потро

Световният №1 Новак Джокович победи поставения под №8 Хуан Мартин Дел Потро със 7:5, 4:6, 7:6 (2), 6:7 (6), 6:3 в първия полуфинал на "Уимбълдън". Двамата изиграха изключителен мач, който остави без дъх зрителите. Шампионът от 2011 година успя да надделее след почти 5-часова битка и в неделя ще се опита да спечели втората си титла на "Ол Инглънд Клъб". Съперник на Ноле на финала ще бъде Анди Мъри или Йержи Янович.

Ноле и Делпо направиха мач за историята, като изиграха най-дългата полуфинална среща в историята на "Уимбълдън" при мъжете. Двубоят им продължи 4 часа и 42 минути, с което бе подобрен рекордът от мача между Борис Бекер и Иван Лендъл през 1989 година, спечелен от Бекер.

Джокович се поздрави днес с 9-а победа от 12 мача срещу Дел Потро, който тази година достигна до първия си полуфинал на "Уимбълдън". 26-годишният сърбин записа цели 22 аса срещу едва 4 за Дел Потро. Джокович реализира общо 80 уинъра срещу 48 за 24-годишния аржентинец. Делпо допусна малко по-малко  непредизвикани грешки - 37, докато Ноле направи 48.

В шестия гейм на първия сет Дел Потро трябваше да положи доста усилия, за да спечели подаването си. Аржентинецът спаси и точка за пробив, но се пребори за гейма, в който сервираше и изравни за 3:3. При 6:5 в полза на Джокович сърбинът стигна до сетбол при 30:40 в подаването на Дел Потро. Аржентинецът изкара топката в аут и първата част приключи.

И във втория сет Делпо имаше сериозни проблеми в шестия гейм, в който сервираше, но двуметровият аржентинец отрази 4 брейкпойнта и се пребори за подаването си. Още в следващия гейм се стигна до 0:40 при сервис на Джокович и "Кулата от Тандил" проби на нула. В осмия гейм Джокович имаше точка за пробив, но Дел Потро я отрази и поведе с 5:3. При 5:4 Дел Потро сервираше за сета и аржентинецът го спечели след убедителен сервис-гейм на нула.

Третият сет вървеше гейм за гейм без пробиви, макар че при 2:2 Джокович трябваше да спасява точка за пробив. При 3:3 Дел Потро имаше златен шанс за пробив, стигайки до 15:40, но Джокович успя да си вземе подаването. При 6:5 за Джокович, Дел Потро изостана с 0:40 в своя сервис-гейм, но аржентинецът спечели 5 поредни точки и третата част трябваше да се реши след тайбрек. Решаващият момент в него бе при 3:2 точки в полза на Джокович, когато сърбинът направи мини-пробив за 4:2 след страхотна игра в защита и сгрешен смач на Дел Потро. Джокович взе тайбрека със 7:2 точки.

В четвъртия сет Джокович проби за 4:3 и изглеждаше, че сърбинът е много близо до победата, но Дел Потро отказа да се предаде. Аржентинецът веднага върна пробива и отново се стигна до тайбрек, който бе изпълнен с драматизъм. Джокович поведе с 4:2 точки, Дел Потро изравни за 4:4, но Ноле имаше 2 мачбола при 6:4. Дел Потро обаче показа страхотна игра, поставен под огромно напрежение и не само спаси двата мачбола, но се пребори и за сета.

В решаващата пета част Джокович бе поставен на изпитание в петия гейм, когато трябваше да спасява брейкпойнт, но сърбинът показа характер и поведе с 3:2. В следващия гейм пък Джокович имаше брейкпойнт, но не успя да направи пробив - 3:3. В осмия гейм аржентинецът се видя в беда при 15:40 на свой сервис и не успя да се спаси - пробив за Ноле след лека грешка от форхенд на Делпо. Деветият гейм в двубоя, който се оказа и последен, също не бе лишен от драма. Дел Потро имаше брейкпойнт, но Джокович го отрази и се пребори за подаването си, а с това и за сета и мача.