България с невероятен обрат и 3:2 над Колумбия на световното за девойки

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст ще продължи борбата за разпределение на 9-12-то място на световното първенство в Бърно (Чехия). Момичетата на селекционера Димо Тонев направиха невероятен обрат и надиграха много драматично връстничките си от Колумбия с 3:2 (7:25, 25:23, 11:25, 27:25, 15:11) в плейофен мач за разпределение на 9-16-то място, игран тази вечер в зала "Водова".

Така българските девойки ще продължат да играят за 9-12-то място, където ще спорят с тима на Перу, който по-рано днес надделя над Мексико също с 3:2 гейма. Срещата е утре (29 юни) отново от 20,30 часа българско време. При успех България ще играе за 9-10-то място срещу победителя от двойката между домакините от Чехия и Тайван, а при загуба ще спори за 11-12-то място срещу загубилия този двубой.

Младите български волейболистки показаха големи колебания в играта си през целия мач. В началото на първия гейм българките допуснаха изоставане от 4:14, а в крайна сметка го загубиха с смазващото 7:25!!! Във втората част българският тим стабилиза играта си, почна да диктува темпото и показа на какво е способен. Момичетата на Димо Тонев взеха гейма с минималното 25:23 и изравниха на 1:1. Сценарият от първия гейм се повтори и в третия гейм, който България загуби с разгромното 11:25. Колумбийките поведоха и в четвъртия гейм с 11:6 и всичко изглеждаше към приключване, но не така мислеха българките девойки. Благодарение на страхотната игра на Мира Тодорова и с подкрепата на Гергана Димитрова България изравни, а в последствие и измъкна трудно гейма с 27:25, с което вкара мача в тайбрек. В петия решителен гейм младите български "лъвици" показаха колебания като от 5:2 допуснаха изравняване при 9:9, но в крайна сметка България взе гейма с 15:11, а с това и крайната победа с 3:2.

Поредният си много силен мач за България изигра централната блокировачка Мира Тодорова, която стана най-резултатна с 21 точки (5 блока, 2 аса и 64% ефективност в атака) за победата. Гергана Димитрова добави още 13 точки (1 блок, 2 аса, 30% ефективност в атака и 64% позитивно посрещане) за успеха. За тима на Колумбия Ивон Монтаньо (6 блока, 5 аса и 63% ефективност в атака) и Данна Ескобар (3 блока и 34% ефективност в атака) реализира съответно 21 и 15 точки, но и това не бе достатъчно за победата.
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 13, Кристиана Петличка 4, Симона Димитрова 6, Петя Баракова 2, Мира Тодорова 21, Силвана Чаушева 8 - Жана Тодорова-либеро (Мирослава Паскова 4, Кристина Гунчева 1, Пролетка Иванова)
Старши-треньор: Димо Тонев
КОЛУМБИЯ: Мария Маргарита Мартинес 13, Андреа Естрада 9, Данна Ескобар 15, Ивон Монтаньо 21, Мария Алехандра Марин 1, Мелиса Ранхел 13 - Камила Гомес-либеро (Диана Аречея 4)
Старши-треньор: Мауро Мараскиуло.