Франция с първа победа след страхотен обрат и 3:2 над Полша

Националният волейболен отбор на Франция записа първа победа в тазгодишната Световна лига. Момчетата на треньора Лоран Тийе малко изненадващо обърнаха и надделяха над победителя за 2012 година Полша с 3:2 (25:23, 21:25, 22:25, 25:21, 15:11) в първия мач помежду им от 3-ия кръг в Група "А", в която е и България, игран тази вечер пред около 5000 зрители в зала "Киндарена" в град Руен.

Така "петлите" са на 4-то място във временното класиране с 4 точки след 1 победа и 4 загуби. Поляците продължават да са на последното 6-то място без победа до момента и само две спечелени точки, но и с два мача по-малко. Втората среща между двата тима е в неделя (23 юни) от 19,00 часа българско време в залата на Двореца на спорта "А. Бруат" в Тулуза.

Французите започнаха стабилно в първия гейм и постепенно поведоха с 8:7 и 16:14, за да го спечелят с минималното 25:23. Очаквано възпитаниците на Андреа Анастази реагираха и благодарение на силния си сервис и солидната си блокадата взеха втората част с 25:21. Полските волейболисти продължи с впечатляващата си игра и в третия гейм, който затвориха при 25:22 в своя полза. И четвъртата част тръгна по същия начин, като Полша постепенно дръпнаха с 16:11 до втората техническа пауза. Поляците предвкусваха първата си победа в Световната лига през тази година, но не така мислеха домакините. С невероятната подкрепа на публиката и отличното ръководене на играта от страна на разпределителя Бенжамен Тонюти, Франция направи страхотен обрат, спечели гейма с 25:21 и вкара срещата в тайбрек. В петия решителен гейм над всички беше звездата на "петлите" Ървин Нгапет, чийто атаки никой не можеше да спре. Благодарение на Нгапет френският тим спечели гейма с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Звездата на френският тим Ървин Нгапет стана най-полезен с 20 точки (2 блока, 3 аса, 42% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане), а Жулиен Линеел добави още 18 точки (4 блока, 48% ефективност в атака и 64% позитивно посрещане) за победата. За "Дружина полска" Збигнев Бартман (2 блока и 46% ефективност в атака) и Бартош Курек (1 блок, 2 аса и 36% ефективност в атака) реализираха съответно 20 и 16 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успеха.

ФРАНЦИЯ - ПОЛША 3:2 (25:23, 21:25, 22:25, 25:21, 15:11)
ФРАНЦИЯ: Жерал Арди-Десурс 9, Рафаел Редвитц 6, Жулиен Линеел 18, Ървин Нгапет 20, Кевин Льо Ру 3, Мори Сидибе 2 - Женя Гребенников-либеро (Бенжамен Тонюти 3, Мариен Моро 13, Гийом Кеск 1)
Старши-треньор: Лоран Тийе
ПОЛША: Пьотър Новаковски 10, Михал Винярски 14, Бартош Курек 16, Збигнев Бартман 20, Лукаш Жигадло 4, Марчин Мозджонек 11 - Кжиштоф Игначак-либеро (Якуб Ярош, Михал Ручияк 2, Анджей Врона, Михал Кубияк)
Старши-треньор: Андреа Анастази.