Дъжд и испанка спряха устрема на Пиронкова в Холандия

Първата ракета на България Цветана Пиронкова отпадна на 1/4-финалите на турнира на трева в Хертогенбош (Холандия) с награден фонд от 235 холяди долара. 25-годишната пловдивчанка отстъпи с 6:2, 4:6, 4:6 срещу поставената под номер 3 в основната схема Карла Суарес Наваро. На 1/2-финалите испанката ще се изправи срещу победителката от двубоя между Симона Халеп и Леся Цуренко. Мачът на Цвети започна с 60-минутно закъснение, а в началото на третия сет при 2:0 гейма и аванс от пробив за българката срещата бе прекъсната заради дъжд. Играта бе подновена след два часа и половина пауза, но това сякаш наруши ритъма на най-добрата ни тенисистка. Пиронкова загуби преднината си и след 2 часа и 11 минути общо игрото време се предаде срещу 19-ата в света испанка.

Още при първата размяна на по-продължителни удари от основната линия 65-ата в света българка демонстрира чудесна защита. Цвети започна ударно мача и без да губи време реализира два пробива, повеждайки с 4:0. Пловдивчанката изстреля няколко неспасяеми бекхенда по правата, а сервисите й със скорост около 180 км/ч. затрудни максимално испанската й съперничка. Постепенно третата в схемата Наваро все пак намери ритъма си и върна единия пробив за 2:4. Това обаче по никакъв начин не промени развоя на сета. Пиронкова осъществи нов пробив и то на нула в седмия гейм, след което затвори частта при 6:2 след 32 минути игра.

Заемащата 19-ото място в света Наваро взе инициативата във втория сет. Тя направи пробив във втория гейм, а малко по-късно преднината й стана 3:0. В четвъртия гейм Пиронкова отрази три брейкпойнта, показа непримиримост и борбеност и не позволи отново да изпусне подаването си. Българката успя да върне пробива за 2:3, но при последвалия си сервис гейм пак се пропука. Размяната на пробиви продължи и в седмия гейм, когато Цвети спечели подаването на Наваро на нула, а след това трябваше да спасява сервса си. Тя обаче се справи и изравни резултата - 4:4. Непостоянната игра на първата ни ракета в тези минути нямаше как да не се отрази и Пиронкова загуби отново подаването си в десетия гейм, като по този начин тя изпусна сета с 4:6.

Трета част започна чудесно за Цвети. Тя успя да обърне сервис гейма на испанската си опинентка от 40:0 и така реализира пробив. Веднага след това 25-годишната пловдивчанка записа сервис гейм на нула и поведе с 2:0. Появилият се лек дъжд обаче направи условията за игра невъзможни и организаторите прецениха, че в интерес на тенисистките е мачът да бъде прекъснат.

След принудителна пауза от два часа и половина срещата бе подновена. Ритъмът и устремът на Цвети обаче сякаш бяха нарушени. Тя допусна пробив в четвъртия гейм, след което още един за 2:4. В седмия гейм българката върна пробива, но така и не намери сили да се пребори за победата. Пиронкова отрази два мачбола при 4:5, но при третия не издържа, загуби сервис гейма си, а с това и мача с 4:6.