Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Русия с чисто 3:0 над Сърбия в Световната лига (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Олимпийският волейболен шампион от Лондон 2012 Русия записа трета поредна победа в тазгодишната Световна лига. Волейболистите на "Сборная" надиграха чисто настоящия първенец на Европа Сърбия с 3:0 (29:27, 25:14, 25:20) в първия мач между двата тима от 2-ия кръг на Група "В", игран тази вечер пред над 6000 зрители в зала "Янтарни" в Калининград. Втори съдия на срещата беше българинът Борислав Поборников.

Двата отбора започнаха много силно в първия гейм, но все пак руснаците дръпнаха с 8:6. Разликата нарасна до 10:6, което накара наставникът на Сърбия Игор Колакович да вземе тайм-аут. Постепенно "плавите" намериха ритъма си на игра и благодарение на добрата си на блокада успяха да изравнят при 20:20. Двата тима се "захапаха" много сериозно, но в крайна сметка Русия измъкна трудно гейма с 29:27. Сърбите тръгнаха мудно във втората част и с много грешки, което пък позволи на момчетата на Андрей Воронков да поведат с 10:6 след няколко атаки на Николай Павлов и Алексей Спиридонов. Преднината на Русия нарасна до 18:10 след няколко блокади на Николай Павлов и ас на Евгений Сивожелез, след което спокойно затвори гейма при 25:14 в своя полза. Третият гейм се разви по идентичен начин. Домакините поведоха постепенно с 8:6 благодарение на успешните атаки на Спиидонов. Сърбия не успя да отговори, започна да допусна много грешки от сервис и в крайна сметка Русия спечели гейма с 25:20 след нова атака на Павлов, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за руския тим бяха Николай Павлов (1 блок, 4 аса и 46% ефективност в атака) и Алексей Спиридонов (1 блок, 2 аса и 61% ефективност в атака) съответно с 16 и 14 точки за победата. За "плавите" Александър Атанасийевич завърши с 14 точки. Вторият двубой между Русия и Сърбия е утре (15 юни) отново от 18,00 часа българско време в Калининград.

РУСИЯ - СЪРБИЯ 3:0 (29:27, 25:14, 25:20)
РУСИЯ: Сергей Макаров 4, Николай Апаликов 3, Евгений Сивожелез 8, Николай Павлов 16, Алексей Спиридонов 14, Андрей Ащев 8 - Алексей Вербов-либеро (Иля Жилин 1)
Старши-треньор: Андрей Воронков
СЪРБИЯ: Урош Ковачевич 5, Владо Петкович, Драган Станкович 5, Александър Атанасийевич 14, Марко Подрасчанин 5, Неманя Петрич 11 - Никола Росич-либеро (Марко Ивович, Сречко Лисинач, Алекса Бърджович 1)
Старши-треньор: Игор Колакович.