България удари Франция за втори път с 3:0 в Метц (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България постигнаха втора победа в Световната лига. Момчетата на треньора Камило Плачи надделя трудно като гости Франция с 3:0 (26:24, 31:29, 25:20) във втората среща между двата тима от 1-ия кръг в Група "А", игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Льо Арена" в Метц. В залата имаше и близо 300 човека българска агитка, която подкрепяше до край своите любимци.

По този начин "трикольорите" събраха 5 точки след 2 победи от 2 мача, докато французите са с една точка, но без победа до домента. Следващият състезателен уикенд българският отбор почива, а Франция гостува на САЩ, който тази седмица си размени по една победа с Аржентина с по 3:1 гейма. Мачовете между "янките" и "петлите" са в събота и неделя (15 и 16 юни) от 02,00 часа българско време в Тулса. Следващите срещи на България са срещу "гаучосите" на 22 и 23 юни (събота и неделя) в зала "Арена Армеец" в София.

Втората среща от Световната лига Франция - България започна по-добре за домакините, които поведоха с 2:0 след две грешки в атака на Цветан Соколов и Светослав Гоцев и с 4:1 след мощен ас на Ървин Нгапет. Постепенно българските момчета намалиха до 4:5 след две пуснати топки на разпределителя Георги Братоев, след което даже обърнаха до 7:6 в своя полза след силна контра блок-аут и отлична блокада на капитана Тодор Алексиев. Последваха атака от втора линия на Нгапет и нова грешка на Цецо Соколов и 8:7 за "петлите". Предимството на Франция леко нарасна при 10:8 след блокада на френския разпределител Бенжамен Тонюти срещу Гоцев. Последва смяна за наставника на България Камило Плачи, който замени именно Гоцев със Стоян Самунев. Преднината на французите нарасна до 13:10 след грешка в нападение на Тодор Скримов. Българите отново намалиха до 14:15 след блокада на Виктор Йосифов и грешка в посрещане на Самюел Тюиа, което накара треньорът на домакините Лоран Тийе да вземе тайм-аут. Това даде ефект, последва грешка от сервис на Скримов и 16:14. Последваха мощна атака на Алексиев и страхотна блокада на Самунев и 16:16. Играта продължи точка за точка до 19:19, след последва грешка в атака на Нгапет и 20:19 за България. За пореден път двата отбора продължиха точка за точка до 23:23, след което френският тим стигна до геймбол при 24:23 след блок на Нгапет срещу Алексиев. Последва обрат и 25:24 за българите след грешка от сервис на влезлия като резерва Жулиен Линеел и аут на Нгапет. В крайна сметка България измъкна гейма с 26:24 след задържана топка от френското либеро Женя Гребенников.

И втората част тръгна по-добре за французите, които дръпнаха с 2:0 след блокада на Самюел Тюиа срещу Цецо Соколов. Играта продължи точка за точка до 8:6 за Франция след сервис в аут на Стоян Самунев. Постепенно българските "лъвове" успяха да изравни при 9:9 след успешна атака на Тодор Скримов и отлична блокада на Тодор Алексиев срещу Мори Сидибе и даже поведоха при 11:10 след контра по острия диагонал на българския капитан. "Петлите" успяха да обърнат резултата при 14:13 след атака на Ървин Нгапет и грешка на главния съдия, който даде атака в аут на Цецо Соколов, след като топката беше на линията. До втората техническа пауза разликата леко нарасна до 16:14 след блокада на Жерал Арди-Десурс срещу Виктор Йосифов. Последва ново равенство при 17:17 след поредна мощна атака на Соколов и аут на Мори Сидибе от французите, след което България дори поведе с 18:17 след силна контра на Соколов. Въпреки тайм-аута за треньора на френския тим Лоран Тийе, резултатът стана 20:18 след контра на българския разпределител Георги Братоев. Постепенно домакините стигнаха до поредно равенство при 22:22 след успешна контра на Мариен Моро, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Двата тима се "захапаха" здраво в резултата до 29:29, като и от двете страни се бореха за всяка топка до край. България затвори драматично гейма при 31:29 след две страхотни блокади на Виктор Йосифов, след като преди това спасиха пет геймбола.

Българските момчета стартираха много добре в третия гейм, като поведоха с 3:1 след атака на Тодор Алексиев и контра блок-аут на Тодор Скримов, а след това с 5:2 след ас на Скримов. Постепенно французите изравниха при 7:7 след атака на Мариен Моро и контра на Ървин Нгапет. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:7 за България след силна атака на Цецо Соколов и неразбирателство в френския тим. Последва блокада на Соколов срещу бившия му съотборник в Кунео Нгапет и 9:7. Разликата нарасна до 12:9 след грешка при мрежата на Мариен Моро. Играта за пореден път продължи точка за точка до 15:12, след което последваха блок-аут на Моро и блокада на разпределителя Рафаел Редвиц - 15:14. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за България след успешен блок-аут на Соколов. Постепенно преднината на българите набъбна до 18:15 след атака в аут на Мариен Моро и до 20:16 след силен ас на Цецо Соколов. Независимо от тайм-аута за Лоран Тийе и Франция, България запази преднината си и спечели гейма с 25:20 след успешна атака-пайп на Тодор Скримов, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за българския тим отново стана Цветан Соколов с 21 точки (1 блок, 1 ас и 53% ефективност в атака), а Тодор Скримов добави 12 точки (1 ас, 58% ефективност в атака и 82% позитивно посрещане) за успеха. Звездата на Франция Ървин Нгапет завърши с 15 точки (1 ас, 52% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане), но и неговите усилия не помогнаха за победата.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (24:26, 29:31, 20:25)
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 1, Мори Сидибе 3, Ървин Нгапет 15, Самюел Тюиа 2, Жерал Арди-Десурс 4, Кевин Льо Ру - Женя Гребенников-либеро (Рафаел Редвиц 1, Мариен Моро 6, Жулиен Линеел 5, Никола Льо Гоф 4)
Старши-треньор: Лоран Тийе
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4, Цветан Соколов 21 (1 блок, 1 ас), Тодор Алексиев 8 (1 блок), Тодор Скримов 12 (1 ас), Виктор Йосифов 6 (4 блока), Светослав Гоцев 2 - Мартин Божилов-либеро (Стоян Самунев 5 (3 блока), Валентин Братоев, Николай Пенчев)
Старши-треньор: Камило Плачи.

ГАЛЕРИЯ от мача ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 - ТУК!!!