Добри новини за България от Прага (видео+галерия)

Чехия и Италия завършиха 0:0 в световна квалификация от група "В", в която е и България. Двата съперника на тима на Любослав Пенев направиха скучно първо и доста по-интересно второ полувреме, но не успях да си отбележат гол. Чехите доминираха, но пропуснаха няколко чудесни възможности за гол. Джанлудижи Буфон бе големият герой за Италия, а Марио Балотели получи глупав червен картон и ще пропусне домакинството на България на 6 септември.

Наставникът на домакините Михал Билек заложи на схема с един чист нападател в лицето на Либор Козак от Лацио. Зад него действаха Ярослав Плашил, Томаш Росицки и Петер Ирачек. Селекционерът на Италия Чезаре Прандели избра срещата на "Дженерали Арена" в Прага да започнат Марио Балотели и Стефан Ел Шаарави. Офанзивното дуо беше подкрепяно от Рикардо Монтоливо.

Както и в домакинството на България през октомври миналата година, трибуните на стадиона на Спарта (Прага) не се напълниха. Чешките фенове са разочаровани от слабото представяне на отбора и повечето от тях настояват за оставката на Михал Билек, но той получи вот на доверие след класическата победа над Армения (3:0), която запази шансовете на тима за едно от първите две места.

Чехите започнаха силно и определено бяха по-дейният отбор в първите минути. Удар на Ярослав Плашил мина над напречната греда, а Буфон трябваше да се намесва решително след грешка в защитата на Италия и удар на Петер Ирачек. "Скуадра адзура" също имаше шанс да поведе, но Пирло прати топката в стена от фаул в близост до наказателното поле.

Италианците действаха доста прибрано и единствено Балотели притесняваше бранителите в бяло. Нападателят на Милан често принуждаваше противниковите футболисти да го спират с нарушения и това доста го изнерви. Неговият партньор в предни позиции Ел Шаарави рядко играеше с топката и логично на полувремето бе заменен от Себастиан Джовинко.

В средата на първата част Давид Лимберски се контузи и трябваше да бъде сменен от Марек Сухи. Малко по-късно домакините поискаха дузпа след единоборство в наказателното поле между Либор Козак и Иняцио Абате, но реферът Свей Одвар Моен подмина ситуацията. Малко преди почивката Балотели провали хубава атака на Италия, като избра да играе сам, вместо да подаде на свободния Монтоливо.

Второто полувреме не се различаваше много от първото. Отново Чехия атакуваше повече, а италианците дебнеха за грешка на бранителите пред Петер Чех. Действията се водеха предимно в половината на гостите и Буфон имаше доста работа. В 66-ата минута Кадлец проби по левия фланг и центрира към Козак, но неговият удар бе спасен от стража на Италия.

После дойде моментът Балотели да напомни за себе си. Само в разстояние на 4 минути тъмнокожият нападател си изкара два жълти картона и остави съотборниците си с човек по-малко. Вторият картон на нападателя бе доста пресилен. При излизането си от терена Балотели не сдържа гнева си и реагира много бурно. Заради червения картон той ще бъде наказан и няма да играе в следващата квалификация на "адзурите", а тя е срещу България на 6 септември.

В края натискът на домакините се усили и Ирачек уцели гредата от няколко метра, а в добавеното време шут на резервата Колар мина на сантиметри от целта. Така Чехия остана на трето място във временното класиране, като има с точка по-малко от "трикольорите".