Ферер помете Цонга и е на финал в Париж

Поставеният под №4 в схемата Давид Ферер (Испания) е вторият финалист на "Ролан Гарос". 31-годишният испанец достигна до първия си финал в турнир от "Големия шлем" след категорична победа във втория полуфинал срещу поставения под номер 6 Жо-Вилфред Цонга (Франция) с 6:1, 7:6 (3), 6:2. Ферер ще играе на финала със седемкратния шампион Рафаел Надал (Испания), който надви в невероятен петсетов мач по-рано днес световния №1 Новак Джокович (Сърбия).

Цонга имаше великолепен шанс да стане първият французин, достигнал финал в Париж след Анри Льоконт през 1988 година (последният французин, вдигал Купата на мускетарите е Яник Ноа през 1983), но не успя да повтори прекрасното си представяне от четвъртфиналите, когато отвя с 3:0 сета шампиона от 2009 година Роджър Федерер (Швейцария).

В първия сет Цонга бе бледа сянка на играча, който разби Федерер на четвъртфиналите. Цонга взе само гейм в първата част, но във втория започна оптимистично, повеждайки с 3:0. След това обаче в играта на Цонга отново настъпи срив и Ферер спечели 4 поредни гейма, като имаше и един пробив аванс. Цонга все пак успя да върна веднага пробива и изравни за 4:4. Стигна се до тайбрек, в който французинът не съумя да се противипостави на испанския тенисист. Ферер поведе с 4:0 и 6:1 точки. Цонга намали на 3:6, но Ферер взе тайберка и се доближи само на сет от първия си финал в турнир от "Големия шлем". В третия сет Ферер осъществи пробив в четвъртия гейм, затвърди го и поведе с 4:1. Силите на тенисиста с прякор "Мохамед Али" стигнаха само за още един гейм и след 2 часа и 4 минути игра французинът напусна централния корт "Филип Шатрие" с наведена глава.

Цонга допусна цели 56 непредизвикани грешки, докато Ферер записа само 21. Французинът регистрира 31 уинъри, а испанецът - 24. Цонга направи 6 аса - два пъти повече от съперника си, но това по никакъв начин не помогна на представителя на домакините, който претърпя днес трета загуба от четири двубоя срещу Ферер.