Шарапова издържа срещу Азаренка и отново е на финал

За втора поредна година Мария Шарапова достигна финала на Откритото първенство на Франция. Защитаващата титлата си рускиня надделя с 6:1, 2:6, 6:4 срещу поставената под номер 3 в основната схема Виктория Азаренка (Беларус) в двубой, който премина през обрати, бе прекъсван заради дъжд, но в крайна сметка приключи след 2 часа и 10 минути игра на централния корт "Филип Шатрие". В спор за трофея в събота Шарапова ще се изправи срещу победителката от другия 1/2-финален сблъсък, който ще противопостави световната номер 1 Серина Уилямс (САЩ) и Сара Ерани (Италия).

Мачът започна с пробив на нула в актива на Азаренка, но веднага след това Шарапова отговори с шест поредни гейма в своя полза. Така след едва 28 минути игра рускинята взе сета при 6:1. Във втората част поставената под номер 3 в схемата Азаренка сякаш се посъбуди, а първият й сервис започна да работи. Носителката на две титли от Откритото първенство на Австралия реализира пробив за 4:2, след което стигна и до два сетбола в осмия гейм. Въпреки че Шарапова отрази първия, при втория рускинята се пропука и загуби сета с 2:6. Именно в последния гейм на тази част във френската столица заваля и дъжд, а организаторите взеха решение да прекратят мача, докато времето позволи играта да бъде подновена.

След около половин час прекъсване двете тенисистки отново излязоха на корта. Третият сет оправда очакванията за битка, разиграванията станаха по-продължителни и далеч по-оспорвани, като не липсваха и нерви. 26-годишната Шарапова имаше брейкпойнт в първия гейм на частта, но не се възползва. В третия обаче поставената под номер 2 в схемата рускиня поправи грешката си и реализира пробив за 2:1. Азаренка се нуждаеше от три възможности за пробив в четвъртия гейм и в крайна сметка след двойна грешка на съперничката си изравни за 2:2. Шарапова не се предаде и нанесе нов удар с пробив за 3:2, след което с още един направи резултата 5:2 в своя полза.

Осмият гейм предложи много емоции на зрителите на централния корт "Филип Шатрие". Миналогодишната шампионка пропусна четири мачбола и се пропука при собственото си подаване, позволявайки на Азаренка на върне надеждите си за обрат. Рускинята изигра кошмарен сервис гейм, в който направи четири двойни грешки. Представителката на Беларус пък взе сервис гейма си на нула малко по-късно и намали пасива си на само един гейм - 4:5. Все пак Шарапова демонстрира крайна мобилизация и с гейм на нула сложи точката на спора при 6:4.

Това бе 13-и двубой между бившите лидерки в световната ранглиста и шеста победа за Шарапова. В събота тя ще се опита да спечели петата си титла от Големия шлем и втора от "Ролан Гарос" след тази от миналия сезон. Рускинята завърши днешния мач с 12 аса, 11 двойни грешки, 42 печеливши удара и 39 непредизвикани грешки. Азаренка се отчете с 3 директни точки от сервис, нито една двойна грешка, 14 уинъра и 22 непредизвикани грешки. Тя пропусна възможността да се класира за първи път в кариерата си на финал на втория за годината турнир от Големия шлем.