"Лъвовете" на Пенев с изключително престижна победа (видео+галерия)

Националният отбор на България продължи със силните си изяви под ръководството на Любослав Пенев. "Лъвовете" записаха престижна победа с 2:0 като гост на Япония и все още нямат загуба през 2013 г. Станислав Манолев вкара още в 3-ата минута след изпълнение на фаул и много неубедителна намеса на вратаря на домакините Кавашима. В 70-ата минута капитанът Хасебе си отбеляза автогол след центриране на резервата Христо Златински. Две попадения на домакините не бяха зачетени заради засади. Мачът се проведе в Нагоя при проливен дъжд.

Това бе четвърти успех от пет мача за България срещу Япония. Двата тима имат и едно равенство в срещите помежду си. Успехът донесе на нашите национали и отличието от "Кирин къп".

При отсъствието на няколко ключови фигури в състава на Любослав Пенев като Николай Михайлов и Николай Бодуров, шанс за изява получиха вратарят на шампиона Лудогорец Владислав Стоянов и бранителят на Славия Радослав Димитров. Илия Миланов бе в центъра на защитата, а до него игра Иван Иванов. Вляво пък бе Йордан Минев. В халфовата линия бяха подредени Светослав Дяков, Георги Илиев и Владимир Гаджев, а по крилата действаха Станислав Манолев и Ивелин Попов. На върха на атаката игра Спас Делев. В края на първото полувреме на терена се появи Александър Александров, а през втората част влязоха още Стефан Велев, Христо Златински, Георги Миланов, Илиян Мицански, както и дебютантът Йордан Христов от Ботев (Пловдив).

Двубоят започна отлично за България и още в 3-ата минута "лъвовете" поведоха в резултата. Манолев изпълни силно пряк свободен удар, топката смени няколко пъти траекторията си и излъга вратаря на домакините, който заби кълбото в собствената си врата. Спас Делев можеше да увеличи преднината на "трикольорите", но ударът му в 7-ата минута премина над вратата. В следващата атака Инуй пробва изстрел отдалеч, но топката излезе в аут. В 15-ата минута пак Инуй центрира остро, но Йордан Минев изчисти в ъглов удар.

Минев отправи отличен удар в 21-ата минута, насочен точно под гредата, но този път японският страж бе на висота и спаси. Три минути след това домакините успяха да вкарат, но попадението не бе зачетено заради засада. В 27-ата минута Владислав Стоянов улови силен диагонален изстрел на Комано. В 31-ата минута вратарят на Лудогорец се справи и с удар на звездата на Манчестър Юнайтед Шинджи Кагава.

Втората част започна с натиск на "самураите". В 51-ата минута отново Кагава излезе на удобна позиция, но дебютиралият за България Александър Александров успя да го блокира. В 68-ата минута Курихара отправи опасен удар с глава след ъглов удар, но не намери очертанията на вратата.

В 70-ата минута влезлият като резерва Златински центрира остро в наказателното поле, където Хасебе засече неспасяемо кълбото в собствената си врата.

До края на мача домакините натиснаха и все пак успяха да стигнат до гол в добавеното време, но попадението отново не бе зачетено заради засада. Негов автор бе Юто Нагатомо, който успя технично да завърши отлична комбинация, но бе с около метър зад българската отбрана.

За пореден път футболистите на Пенев демонстрираха изключителна тактическа дисциплина и ефективност в предни позиции. На подобна тактика ще се разчита и в оставащата част от световните квалификации. Срещата бе една от трите контроли преди предстоящите през есента гостувания в квалификации. На 4 юни на тима предстои още едно гостуване в приятелски мач - срещу Казахстан, а през август нашите имат визита и на Македония. На 6 септември родните национали подновяват битката за класиране на Мондиал 2014 с гостуване на Италия, а след това ще пътуват до Малта и Армения преди да завършат цикъла с домакинство срещу Чехия.

ЯПОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:2
0:1 Манолев (3)
0:2 Хасебе (70-авт.)

ЯПОНИЯ: Кавашима, Комано, Коно, Курихара, Учида, Юшида, Ендо, Хасебе, Маеда, Инуй, Шинджи Кагава (Хаавенар, Сакай, Нагатомо, Хироцуго, Накамура, Хосогай)

БЪЛГАРИЯ: Владислав Стоянов, Радослав Димитров, Илия Миланов (40-Александър Александров), Иван Иванов, Йордан Минев, Георги Илиев (68-Стефан Велев), Светослав Дяков, Владимир Гаджев (56-Христо Златински), Станислав Манолев (79-Йордан Христов), Спас Делев (60-Илиян Мицански), Ивелин Попов (65-Георги Миланов)

Жълти картони: Нагатомо, Хосогай (Я); Манолев (Б)
Съдия: Ким Санг Воо (Реп. Корея)
Стадион: "Тойота", Нагоя