Лацио подчини Рома и триумфира с Купата на Италия

Отборът на Лацио е новият носител на Купата на Италия след исторически триумф над вечния съперник Рома във финала в Рим. "Орлите" победиха с 1:0 "вълците" пред пълните трибуни на "Олимпико" и пратиха в екстаз своите верни тифози. Сенад Лулич отбеляза единственото попадение в 71-ата минута, а веднага след това Франческо Тоти удари горната греда.

Това бе първи финал в историята между римските грандове в битката за трофей. Успехът е шести за "небесносините", които имат и един загубен финал. "Джалоросите" пък пропуснаха страхотната възможност да станат първия клуб с 10 Купи на Италия. "Вълците" остават с 9, а толкова има и Ювентус, но болката на Тоти и компания е, че това е осми загубен финал и, че поражението е от градския противник.

Освен за трофея двата клуба днес играеха и за място в Лига Европа през сезон 2013/2014 година, след като и двата тима не си осигуриха участие в евротурнирите след представянето си в Серия "А". Така Лацио освен, че грабна Купата на Италия, се класира за Европа, докато "вълците" остават втора поредна година без мачове извън Апенините.

Още в третата минута Мирослав Клозе бе близо до гол. Нападателят стреля в аут от няколко метра, след като Богдан Лобонц изби удар на Лулич. Американският хал на Рома Майкъл Брадли пък пропусна да се разпише в 10-ата минута. Двата отбора играха много здраво, като реферът Даниеле Орсато показа четири жълти картона в първите 30 минути.

Лобонц спаси вратата си в 34-ата минута след удар с глава на Клозе от няколко метра. В последната минута на първата част Матия Дестро с глава стреля над гредата след центриране отдясно.

През второто полувреме Клозе стреля от въздуха и сантиметри го разделиха от попадение, а секунди по-късно Тоти отправи шут към вратата на Лацио, но Маркети се намеси стабилно.

В 71-ата минута Лацио откри резултата. Стефано Маури центрира отдясно, Лобонц закачи леко топката, но тя попадна в Сенад Лулич, който на празна врата почти от голлинията реализира.

Минута след гола на "орлите" Тоти бе много близо до изравнително попадение, но имаше малшанса да удари греда след изпълнение на фаул. Въпреки смените на двамата треньори Владимир Петкович и Аурелио Андреацоли до промяна на резултата не се стигна. Стефано Маури в 92-ата минута пропусна да вкара сам срещу Лобонц, но стреля в него. Това обаче нямаше никакво значение секунди по-късно, тъй като тифозите на "орлите" и техните играчи изпаднаха в делириум.

Успехът е първи в турнира от 2008/2009 година и втори такъв в ерата Клаудио Лотито.
Останалите години, когато Лацио е вдигал купата са - 1958, 1998, 2000 и 2004 година

РОМА - ЛАЦИО 0:1 (0:0)

0:1 Лулич (71)

РОМА 4-2-3-1: Богдан Лобонц, Маркиньос,Николас Бурдисо, Леандро Кастан, Федерико Балдзарети (78-Пабло Освалдо), Даниеле Де Роси, Майкъл Брадлей, Ерик Ламела, Франческо Тоти, Маркиньо (84-Додо), Матия Дестро

ЛАЦИО (4-5-1): Федерико Маркети, Абдулай Конко, Джузепе Биава,  Лорик Кана, Стефан Раду, Антонио Кандрева,Оджени Онази (89-Микаел Сиани), Кристиан Ледесма (54-Стефано Маури), Ернанеш (84-Алваро Гонсалес), Сенад Лулич, Мирослав Клозе

Съдия: Даниеле Орсато
Жълти картони: Балдзарети, Маркиньо, Бурдисо, Тоти - Р, Ледесма, Ернанеш, Клозе, Лулич - Л
Стадион: "Олимпико", Рим - 55 000 зрители